Identifikohet nëna ukrainase e vrarë me dy fëmijët në rrugë, ky është rrëfimi i bashkëshortit: Më falni që nuk ju mbulova

Nëna ukrainase e vrarë së bashku me dy fëmijët e saj në një periferi të Kievit të dielën është identifikuar si Tatiana Perebeinis – një punonjëse e IT-së e cila nuk iku më herët sepse kujdesej për nënën e saj të sëmurë.

Perebeinis, 43 vjeç, dy fëmijët e saj Alise, 9, dhe Nikita, 18 vjeç dhe një burrë me të cilin po udhëtonin u vranë kur forcat ruse qëlluan pa dallim ndaj tyre teksa po iknin nga Irpin.

Imazhi i familjes së shtrirë të vdekur në trotuar tërhoqi vëmendjen e botës dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u zotua të gjuante dhe të vriste “çdo bastard” përgjegjës për vdekjen e tyre.

Andriy Dubcha, një gazetar ukrainas që publikoi për herë të parë pamjet shkatërruese të bombardimeve që vranë familjen, tha të hënën se Perebeinis ishte nga Donetsk dhe iku në Irpin në vitin 2014 kur shpërtheu lufta në rajonin lindor.

“Mendoi se Irpin ishte një vend i sigurt. Por ushtria ruse i gjeti edhe këtu”, ka shkruar ai në Facebook.

Dubcha e identifikoi njeriun që vdiq përkrah tyre si Anatoli, një 28-vjeçar nga Lugansk, por lidhja e tij e saktë me familjen mbetet e panjohur.

Nëna dhe dy fëmijët e saj kanë mbetur nga burri i saj, i cili ishte ende në Donetsk kur ata vdiqën dhe po përpiqet tani të shkojë në Kiev për të varrosur familjen e tij, shtoi ai.

Sergey Perebeinis, i cili është identifikuar në raportet e mediave si bashkëshorti i mbijetuar, postoi foto të familjes së tij në Facebook, duke shkruar:

“Ai i mori të gjitha. Tanya nuk ia doli dot. Ҫfarë është e gjitha kjo për mua? Ç’pritet më tej? Unë jam në rrugën time… Më duhet të të shoh për herë të fundit. Më falni, nuk ju mbulova.”

Burri zemërthyer gjithashtu postoi për dy qentë e vegjël të familjes që po përpiqej t’i gjurmonte, duke thënë se njëri u gjet në një klinikë lokale me një këmbë të amputuar. Më vonë ai postoi për vdekjen e një prej qenve të tij, duke thënë: “Fatkeqësisht, miku im i mirë fluturoi tek ata tani”.

Mikita Mikado, një investitore në startup-in SE Ranking ku punonte Perebeinis, postoi imazhin e Perebeinis dhe fëmijëve të saj në Facebook të dielën dhe konfirmoi vdekjen e saj.

“Fatkeqësisht, familja e saj nuk mund të largohej më herët nga Irpen për shkak të nënës së saj të sëmurë,” shkroi ai në një postim duke përkujtuar bashkëpunëtorin e tij dhe duke u kërkuar ndjekësve të tij të dhurojnë për përpjekjet e rimëkëmbjes në Ukrainë.

“Jemi të dëshpëruar të themi se dje kolegia dhe shoqja jonë e dashur Tatiana Perebeinis, llogaritare kryesore e SE Ranking, u vra së bashku me dy fëmijët e saj nga artileria ruse e mortajave,” shkroi SE Ranking në Facebook të hënën.

“Nuk ka fjalë për të përshkruar pikëllimin tonë apo për të ndrequr dhimbjen tonë. Por për ne, është thelbësore që Tania dhe fëmijët e saj Alise dhe Nikita të mos mbeten vetëm statistika. Familja e saj u bë viktimë e zjarrit të paprovokuar ndaj civilëve, i cili sipas çdo ligji është një krim kundër njerëzimit”, vijoi ajo.

“Ushtria ruse është kriminele dhe ata duhet të ndalohen. Na janë thyer zemrat. Lutjet tona janë për të gjithë ukrainasit, të cilët po luftojnë për të drejtën e tyre për të ekzistuar.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nga sot pa certifikata në qendrat tregtare

Story i radhës

Кеш-Аут исплата, бонус и Кеш-Бек добивки на единствената легална платформа за интернет игри на среќа во земјава, 2win.mk

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish