IAEA ka humbur kontaktet me sistemet e kontrollit të Çernobilit

Sistemet e monitorimit të materialit bërthamor në objektet e depozitimit të mbetjeve radioaktive në termocentralin bërthamor të Chernobilit, kanë ndaluar dërgimin e të dhënave në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), tha agjencia e OKB-së.

Theksojmë se gjatë ditëve të kaluara Rusia ka marrë nën kontroll centralin bërthamor, i cili në të kaluarën kishte shkaktuar fatkeqësi të madhe njerëzore.

“Ukraina i tha Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) sot se po bëhej gjithnjë e më urgjente dhe e rëndësishme për menaxhimin e sigurt të Termocentralit Bërthamor të Chernobilit të rrotullohen rreth 210 personel teknik dhe roje që kanë punuar atje që kur forcat ruse morën kontrollin”, ka njoftuar Agjencia në Twitter.

“CEO …. tha se transmetimi në distancë i të dhënave nga sistemi i monitorimit të sigurisë së Chernobilit ishte humbur”, tha IAEA. Ndër të tjera, IAEA monitoron sigurinë e materialit bërthamor.

Rusia filloi një agresion në Ukrainë më 24 shkurt të këtij viti. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Emi sjell baladën e re “Kthehu prap”

Story i radhës

Aeroplanët rusë mund të fluturojnë ende mbi Kosovë, qeveria i drejtohet NATO-s

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish