I shuhet ëndrra Putinit për të pushtuar Ukrainën – teza që rrëzon planin e Rusisë

Vladimir Putin ende ëndërron të pushtojë Kievin dhe të nënshtrojë Ukrainën. Por sa më gjatë të zgjasë lufta e tij në vendin fqinj, aq më të larta janë humbjet në radhët e tij dhe aq më të mëdha janë dyshimet për një triumf rus. Të paktën për vëzhguesit jashtë “flluskave” të Kremlinit.

Pala ruse ende pretendon që situata është nën kontroll, gjithçka po shkon sipas planit.

Megjithatë, realiteti është i ndryshëm, siç ishte beteja e hidhur për aeroportin Chernobayevka pranë Cherson të shtunën: Atje Ukraina u kundërpërgjigj ashpër kundër pushtuesve rusë, sipas deklaratave të tyre duke i shkaktuar humbje të mëdha kundërshtarit. Një video nga aeroporti tregon automjete të ushtrisë ruse me aftësi të kufizuara, disa prej të cilave janë në flakë. Ukrainasit thanë më vonë se kishin sulmuar rusët në aeroport për herë të gjashtë, shkruan Blid plus, përcjell “Bota sot”.

Gjeneral-lejtnant amerikan Ben Hodges i cili komandonte forcat tokësore amerikane në Evropë deri në vitin 2017 e merr betejën për aeroportin si një nga shumë provat se rusët prisnin gjithçka, përveç rezistencës së ashpër të ukrainasve.

Image

Ben Hodges i sheh trupat ruse “në telashe” dhe beson se mund të ketë një pikë kthese në ditët e ardhshme.

Pastaj Hodges parashtron një tezë që ju bën të uleni dhe të vini re:

Pushtimi rus mund të arrijë pikën e tij kulmore në shtatë ose tetë ditët e ardhshme. Me fjalë të tjera: Sipas Hodges, mund të ketë një pikë kthese pak më vonë, një javë domethënë kur morali, materiali dhe fuqia punëtore e trupave ruse janë shterur edhe më shumë”, u shpreh ai.

Me tezën e tij, Hodges i referohet gjeneralit kryesor prusian dhe shkencëtarit ushtarak Carl von Clauseëitz (†1831), i cili e përshkroi “pikën kulmore” në librin e tij “Për luftën” si më poshtë:

Përtej kësaj pike qëndron kthesa, kthim prapa, forca e një pengese të tillë është zakonisht shumë më e madhe se forca e goditjes.

E përkthyer në luftën në Ukrainë, kjo nuk do të thoshte asgjë tjetër veçse: Rusia do të dështojë përgjakshëm në tentativën për pushtim, municionet së shpejti do të harxhohen.

Image

Përsëri, trupat ukrainase arrijnë të zmbrapsin sulmuesit. Kjo foto e 10 marsit tregon një tank rus të shkatërruar në një rrugë në veri të Kievit.

Gjatë ditëve të fundit, trupat ukrainase kanë raportuar vazhdimisht kundërsulme të dhunshme. Kundërsulmet që nënkuptojnë vetëm një gjë për Putinin: asgjë nuk shkon sipas planit, ai humb qindra ushtarë çdo ditë, si dhe shumë tanke, helikopterë dhe pajisje të tjera ushtarake. Nuk ka mbetur asgjë nga ideja e tij për të pushtuar Kievin në vetëm pak ditë.

Në analizën e Hodges ka indikacione të mëtejshme për kolapsin e mundshëm të sulmuesve ndër të tjera se rusët me sa duket po rekrutojnë mercenarë sirianë, po flasin me Kinën për dërgesat e armëve dhe mbështetjen financiare dhe se shoku i Putinit, Lukashenko (ende) nuk e ka vendosur trupat nga Bjellorusia që gjithashtu luan një rol të jashtëzakonshëm.

Hodges thjesht dyshon se municioni i sulmuesve nuk do të zgjasë shumë: “Nuk keni kurrë municion të mjaftueshëm, sepse në luftë nevoja është gjithmonë më e lartë se sa llogaritet në kohë paqeje“./botasot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Këtë shenjë të horoskopit e pret dashuri e pabesueshme më 2022

Story i radhës

Vdes ish-komandanti i UÇK-së

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish