​Hungaria shpall kushtin për pranimin e embargos: Nuk do ta paguajmë çmimin e luftës

Qeveria e Hungarisë këmbëngul se hungarezët nuk do të paguajnë çmimin e luftës në Ukrainë, deklaroi sot ministri i Jashtëm Peter Szijjarto.

Szijjarto tha për radio Kossuth se hungarezët nuk janë në asnjë mënyrë për të fajësuar për shpërthimin e luftës në Ukrainë, kështu që nëse Komisioni Evropian synon të vendosë një embargo ndaj naftës ruse, ai duhet të garantojë se kjo nuk do të prekë hungarezët apo sigurinë energjetike hungareze.

“Nëse embargoja e naftës, e cila është pjesë e paketës së gjashtë të sanksioneve të Komisionit Evropian, do të miratohej në këtë moment, Hungaria nuk do të ishte në gjendje të merrte naftën bruto që i nevojitet për të mbajtur ekonominë në punë”, tha ai.

Ai tha se Qeveria do ta pranojë propozimin vetëm nëse “KE ofron një zgjidhje për problemin që ka krijuar.”

Problemi i parë është se rafineritë hungareze të naftës do të duhet të modifikohen teknikisht, që do të kushtojë 500-550 milionë euro. 200 milion euro shtesë do të duhet të shpenzohen për përmirësimin e kapacitetit të tubacionit përmes Kroacisë.

Nëse Hungaria do t’i duhet të importojë naftë bruto nga burime të tjera përveç Rusisë, çmimet e karburantit do të rriten me 55 deri në 60 për qind.

Szijjarto shtoi se anëtarët e BE ranë dakord në Paris disa muaj më parë se çdo hap për të reduktuar varësinë nga energjia ruse duhet të marrë parasysh situatën specifike të secilit vend.

Rusia përbën një total prej 65 për qind të konsumit të naftës në Hungari.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Takimi i NATO-s, Xhaçka: Mbështesim anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë, hapni dyert për Kosovën

Story i radhës

Muratoviq – lojtarja më e mirë e finales së Kupës së Kosovës: Jam krenare me Istogun

Të fundit nga