Hiqni dorë nga pasta e dhëmbëve! Puçrrat hiqini me hudhër

Hudhra ka shumë veti antibakteriale, gjë që e bën hudhrën një përbërës pothuajse të domosdoshëm të shumë ushqimeve. Për më tepër, hudhra ka filluar të gjej përdorim të gjerë edhe në kujdesin ndaj lëkurës.

Është zbuluar se përdorimi i saj kundër pikave të zeza është mjaft efektiv.

Hudhra zhduk puçrrat dhe e bën këtë gjë për një periudhë kohore të shkurtër, mundësisht brenda natës. Ajo që duhet të bëni është ta çani hudhrën në mënyrë që të nxirrni prej saj lëngun.

Fërkojeni mbi çdo puçërr në fytyrë dhe nëse ajo nuk zhduket menjëherë, do zhduket gjatë natës. Në rastet kur puçrra është e madhe, lëreni aty gjatë kohës që jeni duke fjetur.

Nëse fytyra juaj do ju djegë (sepse hudhra mund të jetë e fortë) hiqeni nga fytyra më herët.

Kjo nuk është hera e parë që hudhra përdoret për këto qëllime. Pasi elementët e saj antibakterialë e bëjnë një shërues natyral fantastik.

Ndonëse ajo ka një erë të fortë, është mjaft efektive për kurimin e presionit të lartë të gjakut, kolesterolit apo sëmundjeve kardiovaskulare.

Dhe mesa duket, sipas zbulimeve të fundit, ajo mund të bëjë mrekullia dhe në pastrimin e lëkurës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Rrëshqitjet e dheut, shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Ischia

Story i radhës

Agnesa ndan momentin më të mirë në veturë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish