Helmohen rreth 20 të rinj polakë në Vlorë/ Flet drejtoresha e spitalit: Gjendja e tyre është nën kontroll

Drejtoresha e spitalit të Vlorës, Bruna Mersini thotë se gjendja shëndetësore e të rinjve polakë që u paraqitën me shenja helmimi është nën kontroll. Në një prononcim për mediat, Mersini thotë se bëhet fjalë për rreth 20 turistë të moshës 14-15 vjeç, të cilët po marrin mjekimin në spital.

“Situata është për disa fëmijë 14-15 vjeç, turistë nga Polonia. Kanë udhëtuar gjithë ditën dhe nga Shkodra kanë marrë anijen për në Karaburun. Janë paraqitur me çrregullime gastrointestinale por situata është nën kontroll. Gjendja e tyre është nën kontroll. Është hetimi epidemiologjik për të përcaktuar se çfarë e ka shkaktuar situatën. Një arsye e dytë mund të ketë qenë edhe vapa dhe qëndrimi i gjatë në diell. Pa dalë analizat dhe pa u kryer hetimi nuk mund të japim një konkluzion.”, tha mjekja.

Ndërkohë, doktoresha e urgjencës, Lorena Arapaj thekson se gjendja e tyre mund të jetë shkaktuar edhe nga ekzpozimi i tepërt në diell pasi ata kanë udhëtuar me anije nga Shkodra në Karaburun. Megjithatë, siç shtoi ajo, priten analizat për të përcaktuar saktë se nga çfarë është shkaktuar.

Aktualisht kemi deri në 25 dhe 7 fëmijë që janë në repartin e pediatrisë. Mund të ketë qenë ekzpozimi i tepërt në diell por edhe ndonjë ushqim që mund të kenë konsumuar gjatë rrugës. Gjithsesi presim rezultatet nga grupi i epidemiologjisë.“, theksoi doktoresha Arapaj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rekord historik i temperaturave në Milano, shënohet dita më e nxehtë e muajit në 260 vitet e fundit

Story i radhës

Zgjedhjet në veri të Kosovës, IKD thotë se ato mund të mbahen tek në vitin 2024

Të fundit nga