Hapja e Kushtetutës, Mickoski: Jo pa garanci nga Parlamenti i Bullgarisë

VMRO-DPMNE nuk do të mbështesë hapjen e Kushtetutës si kusht për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE, derisa të merret një garanci e qartë nga Parlamenti bullgar se nuk do të ketë kërkesa shtesë.

“Nuk ka hapje të Kushtetutës derisa të marrim një garanci të qartë nga Parlamenti bullgar se nëse Kushtetuta hapet dhe mbyllet në Maqedoni do të thotë se në këtë mënyrë mbyllen të gjitha çështjet e hapura ndërmjet Maqedonisë dhe Bullgarisë dhe se derisa Maqedonia të jetë pjesë e BE nuk do të ketë më kërkesa shtesë nga fqinji ynë lindor. Vetëm në ato kushte mund të flasim.”,- theksoi kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

(VIDEO) Shkollat do të mbyllen më 10 qershor, të shtunave do të zëvendësohen orët e humbura

Story i radhës

Draghi: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe RMV-në

Të fundit nga