Hamilton dhe Vettel dëshpërojnë në testimin e Formula 1 në Bahrein

Testimi i parë në Bahrein Grand Prix, ka sjellë disa befasira.

Max Verstappen i Red Bull ishte piloti më i shpejtë, përpara Lando Norris të McLaren, Esteban Ocon të Alpine, Lance Stroll të Aston Martin dhe shoferin e ri të Ferrari Carlos Sainz.

Kushtet ishin të vështira gjatë gjithë ditës, me erëra të forta dhe një stuhi rëre që e bëri pistën të rrëshqitshme gjatë gjithë kohës. Periudha më e keqe ishte në fillim të testimit pasdite, kur pista ishte aq e ndyrë sa që makinat po gjuanin tufa rëre ndërsa qarkullonin në ajër.

Por kushtet u përmirësuan më vonë gjatë ditës dhe shoferët ishin në gjendje të përmirësonin kohën e tyre.

Por, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Kimi Raikkonen dhe Charles leclerc dëshpëruan me kohëzgjatjen e tyre në testim.

Hamilton u rendit i 10-ti në listë, ndërsa Vettel i 13-ti dhe Raikkonen në vendin e 12-të.

Lista e plotë e të gjithë pilotëve në testimin e parë në Bahrein

1 Max Verstappen (Ned) Red Bull 1:30.674 

2 Lando Norris (GB) McLaren 1:30.889 

3 Esteban Ocon (Fra) Alpine 1:31.146 

4 Lance Stroll (Can) Aston Martin 1:31.782 +

5 Carlos Sainz (Spa) Ferrari 1:32.869 

6 Antonio Giovinazzi (Ita) Alfa Romeo 1:31.945 

7 Daniel Ricciardo (Aus) McLaren 1:32.203 

8 Pierre Gasly (Fra) Alpha Tauri 1:32.231 

9 Yuki Tsunoda (Jpn) Alpha Tauri 1:32.727 

10 Lewis Hamilton (GB) Mercedes 1:32.912 

11 Charles Leclerc (Mon) Ferrari 1:33.242 

12 Kimi Raikkonen (Fin) Alfa Romeo 1:33.320 

13 Sebastian Vettel (Ger) Aston Martin 1:33.742 

14 Roy Nissany (Isr) Williams 1:34.789 

15 Nikita Mazepin (Rus) Haas 1:34.798 

16 Mick Schumacher (Ger) Haas 1:36.127 

17 Valtteri Bottas (Fin) Mercedes 1:36.850

Ngjarja paraprake

Italia në pritje të vendimit të qeverisë, dryni në shkolla, bare e restorante? Gjashtë rajone futen në zonën e kuqe

Ngjarja e ardhëshme

Besim Hasani iu shpall luftë kundërkandidatëve, synon edhe një mandat

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian