Hakmarrja e Vladit: Luftanija ruse e fundosur mbante koka bërthamore/ Putin nis sulmin hakmarrës në fabrikën e raketave në Kiev

Është rritur frika se mund të ketë mbetje nukleare në shtratin e detit, pasi Ukraina goditi një anije të madhe ruse, shkruan media britanike The Sun, transmeton “Bota sot”.

Raketat kundër anijes P-1000 “Vulkan”, të cilat ndoshta mund të mbajnë një kokë bërthamore, u transportuan nga kryqëzori Moska i fundosur nga Ukraina të enjten.

Mbytja e “Moskës” së epokës sovjetike në Detin e Zi e shtyu Rusinë të niste një hakmarrje të furishme, duke pretenduar më vonë se kishte goditur fabrikën që prodhoi raketat që fundosën anijen e tyre të çmuar.

Ministria e Mbrojtjes tha se kishte goditur me raketa fabrikën “Vizar” në buzë të Kievit të enjten mbrëma, e cila thotë se prodhon raketa kundër anijes Neptun.

“Moska” – një simbol 40-vjeçar i fuqisë ushtarake ruse – mbeti një gërmadhë e djegur pasi mori dy goditje direkte me raketa në sulm dhe më vonë u rrëzua ndërsa po tërhiqej në portin detar Sevastopol në Krime.

Raportet e fundit nga Ukraina të premten thonë se kapiteni i “Moskës” vdiq në sulmin poshtërues me raketa.

Kapiteni i Rangut të Parë Anton Kuprin, 44 vjeç, u vra pasi anija u godit nga raketat Neptun, sipas burimeve të Kievit.

Ai “vdiq gjatë një shpërthimi dhe zjarri në bordin e ish-simbolit të Flotës së Detit të Zi të Federatës Ruse”, tha Anton Gerashenko, këshilltar i ministrisë së brendshme të Kievit.

Zyrtari shtoi: “Ne nuk mbajmë zi“.

Burime të tjera mbështesin pretendimin se kapiteni Kuprin u vra.

Nuk pati asnjë konfirmim të menjëhershëm nga Moska për Kuprinin, por Rusia nuk ka arritur të njoftojë shumë vdekje të rëndësishme ushtarake në luftën 51-ditore.

Rusia ka pohuar se ekuipazhi u evakuua, por ka frikë në rritje për jetë të humbura në betejë.

Një “ceremoni lamtumire” në Moskë do të mbahet sot në Sevastopol në një monument për nder të 300 vjetorit të flotës ruse.

Sulmi bëri që tirani rus Vladimir Putin të dëshironte një hakmarrje të përgjakshme dhe ai u hakmor menjëherë me një fushatë të re brutale bombardimi.

Dhe ai paralajmëroi më shumë sulme kundër kryeqytetit ukrainas, ndërsa ata kërkojnë hakmarrje të furishme për humbjen e anijes përbindësh 12,490 tonësh.

Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha: “Numri dhe shkalla e sulmeve me raketa ndaj objektivave në Kiev do të rritet si përgjigje ndaj çdo sulmi terrorist ose akt sabotimi në territorin rus të kryer nga regjimi nacionalist i Kievit”.

Sulmet më vonë tronditën kryeqytetin Kiev të enjten mbrëma, sipas deputetes ukrainase Lesia Vasylenko.

Në një postim në Twitter vonë të enjten, ajo tha: “3 shpërthime në #Kiev tani. Njëra pas tjetrës.

“Paralajmërimi për sulmin ajror ka qenë i ndezur për një orë. Me shumë mundësi, #putin është nxehur për shkak të fundosjes së #”Moskës”.

“Oh mirë, ne do të vazhdojmë të qëndrojmë përballë bezdisjes së #Rusisë.”

Videot e rrjeteve sociale kanë treguar qiellin mbi Kiev të ndriçuar nga shpërthime të panumërta – ato duket se janë sulmet më serioze që kur Rusia u tërhoq nga kryeqyteti në fillim të këtij muaji.

Ndërsa shpërthime u dëgjuan gjithashtu në qytetin jugor të Kherson, në qytetin lindor të Kharkiv dhe në qytetin perëndimor të Ukrainës, Ivano-Frankivsk.

Horrori i armëve nukleare

Përveç humbjes më të madhe që nga Belgrano, Moska është aseti më i madh detar që është fundosur që nga Lufta e Dytë Botërore.

Por në një zbulim rrëqethës, burimet thonë se tani ekziston një shqetësim i vërtetë se ka disa raketa bërthamore në anije.

Kryeredaktori i BlackSeaNews, Andriy Klymenko bëri thirrje për një hetim urgjent ndërkombëtar nëse Moska mbante armë bërthamore.

“Miqtë dhe ekspertët thonë se kishte dy koka bërthamore për raketa lundrimi në bordin e Moskës,” tha ai.

“Ndoshta për shumë ky informacion është i ri, por është i vërtetë” – anija luftarake është “një bartëse e armëve bërthamore”.

Ai pyeti: “Ku janë këto koka bërthamore? Ku ishin kur shpërtheu municioni? Ku është pika në hartë, koordinatat?”

Gazeta ukrainase në internet Defense Express paralajmëroi gjithashtu për kërcënimin me kokë bërthamore nga Moska e fundosur.

Ata thanë: “Ekziston një mundësi reale që anija e prekur e Flotës Ruse të Detit të Zi të kishte pasur municione bërthamore në bord.

Përveç raketave P-1000 Vulkan, kryqëzori i raketave bërthamore “Moska” mund të përmbajë armë të tjera bërthamore.

Mes raporteve rrëqethëse për armë të mundshme bërthamore në Detin e Zi, një fshat në rajonin kufitar të Rusisë me Bjellorusinë, i cili strehon një bazë ushtarake, u godit të enjten.

Sulmi pasoi shpërthime në një depo municionesh dhe një objekt nafte në Belgorod dhe përgjatë një linje treni aty pranë.

Imazhet nga Belgorod në orët e para të së premtes treguan raketa anti-ajrore në qiell, duke sugjeruar se sulme të reja ishin duke u zhvilluar.

Kjo vjen pasi ministria tha se forcat e saj kishin marrë gjithashtu plotësisht kontrollin e fabrikës së çelikut Ilyich në qytetin port të mundur të Mariupol.

Rusia tha të mërkurën se 1026 ushtarë të Brigadës së 36-të Detare të Ukrainës, përfshirë 162 oficerë, ishin dorëzuar pranë fabrikës së çelikut.

Mariupol, i cili ka qenë i rrethuar nga trupat ruse për javë të tëra, ka parë luftimet më të ashpra dhe shkatërrimin më të plotë që kur Rusia nisi një operacion ushtarak në Ukrainë më 24 shkurt.

Të enjten mbrëma, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lavdëroi popullin e tij për përballimin e një sulmi të pamëshirshëm 50-ditor të Rusisë.

Ai e quajti rezistencën “një arritje të miliona ukrainasve”.

Udhëheqësi sfidues lavdëroi gjithashtu “të gjithë ata që më 24 shkurt morën vendimin më të rëndësishëm të jetës së tyre – të luftonin”.

Ai vazhdoi të tallte Rusinë, duke thënë: “Ata nuk e dinin se sa të guximshëm janë ukrainasit, sa e vlerësojmë lirinë dhe mundësinë për të jetuar ashtu siç duam.”

Komentet e tij erdhën mes një kori liderësh botërorë që i luteshin Zelenskyt të largohej nga vendi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pas dy vitesh, Princi Harry dhe Meghan Markle kthehen në Mbretëri

Story i radhës

Hyseni me bashkëpunëtorët bëjnë homazhe te varrezat e dëshmorëve në 23-vjetorin e Betejës së Zhegocit

Të fundit nga