Guvernatori: Në Luhansk do të hapet një korridor humanitar

Guvernatori i rajonit lindor ukrainas, Luhansk, tha se më vonë gjatë të shtunës në këtë rajon do të hapet një korridor për evakuim.

Në një postim në Telegram, Serhiy Gaiday, tha se forcat ruse janë pajtuar që të lejojnë banorët të evakuohen në disa qytete në rajon pas orës 09:00 sipas kohës lokale, por ai nuk specifikojë se në cilat vende do të evakuohen qytetarët.

“Rusët po vazhdojnë të grasatojnë qytetet tona”, shkroi Gaiday.

“Megjithatë, ne të gjithë po presim deri në ora 09:00, kur ‘regjimi i heshtjes’ duhet të hyjë në fuqi, në mënyrë që të evakuojmë qytetarët e rajonit, të sjellim ushqime, ujë dhe ilaçe për ata që do të qëndrojnë këtu”.

“Për hapjen e korridorit humanitar ka pasur pajtim në nivel të lartë. Shpresoj që marrëveshjet e arritura të respektohen nga rusët”, shtoi ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​5 shenja nëse një vend i punës është i pasigurt

Story i radhës

Rusia thotë se ka përdorur armë hipersonike në perëndim të Ukrainës

Të fundit nga

Partizani mposht Lubotenin

Partizani ka mposhtur Lubotenin në përballjen e vlefshme për xhiron e gjashtë të Ligës “Gjergj Kastrioti”,

AlbanianMacedonianEnglish