Grupimi BRICS fton 6 vende të reja për anëtarësim

Grupimi BRICS, pranoi aplikimet për anëtarësim nga Arabia Saudite, Argjentina, Emiratet e Bashkuara Arabe, Etiopia, Irani dhe Egjipti, dhe i ftoi ata për anëtarësim në këtë grup, transmeton Anadolu.

Në Samitin e 15-të BRICS të mbajtur në qytetin Johannesburg nën organizimin e Afrikës së Jugut, vendet e BRICS ranë dakord për pranimin e anëtarësimeve të reja.

Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa, njoftoi se në këtë kuadër për anëtarësim në BRICS u ftuan Arabia Saudite, Argjentina, Emiratet e Bashkuara Arabe, Irani, Egjipti dhe Etiopia.

Ramaphosa tha se anëtarësimi i plotë i vendeve të ftuara do të fillojë që nga 1 janari 2024.

Me këtë vendim të marrë në Samitin e 15-të BRICS të mbajtur në qytetin Johannesburg, numri i vendeve anëtare në BRICS do të rritet në 11 që nga viti i ri.

Story i mëparshëm

Ahmeti për opozitën: Aq të vegjël e minor janë, as në ëndrra nuk mund te fitojnë! Edhe Zaevi bërtiste “BDI në opozitë”

Story i radhës

Gazetari ironizon Ramën për naftën në Shpirag

Të fundit nga