​Grupi i të Drejtave: Numri i të vdekurve nga protestat në Iran rritet në 476

Numri i të vdekurve nga protestat mbarëkombëtare në Iran për vdekjen e një gruaje të re në paraburgim policor është rritur në 476, sipas një grupi të të drejtave të mërkurën.

Në një deklaratë, Irani Human Rights, një organizatë me bazë në Norvegji, tha se numri përfshinte 34 gra dhe 64 të mitur nën moshën 18-vjeç.

Numri më i lartë u raportua në provincën Sistan dhe Baluchistan me 130 vdekje, 55 në provincën e Azerbajxhanit Perëndimor dhe 52 në Teheran.

Irani ka parë protesta gjithëpërfshirëse në muajt e fundit të shkaktuara nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini në paraburgimin e policisë morale të vendit në mes të shtatorit.

Autoritetet iraniane thonë se të paktën 200 njerëz janë vrarë në protesta.

Tensionet janë rritur midis Iranit dhe Perëndimit që nga shpërthimi i protestave, me vendet perëndimore që vendosën një sërë sanksionesh të lidhura me të drejtat e njeriut ndaj Teheranit për “represionin dhe goditjen kundër protestuesve antiqeveritare”.

Teherani, nga ana e tij, i ka akuzuar këto vende për “ngjalljen e trazirave” në vend në muajt e fundit përmes mbështetjes për ato që i quan “trazira”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kosova do të strehojë pesë gazetarë afganë

Story i radhës

Busquets ndryshon mendjen, afër rinovimit me Barcelonën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish