​Greqia qytetarëve të saj: Largohuni menjëherë nga Ukraina

Ministria e Punëve të Jashtme greke paralajmëroi qytetarët që të qëndrojnë larg Ukrainës dhe u bëri thirrje atyre që janë ende në vend që të largohen menjëherë.

Në një deklaratë të lëshuar disa orë pas valës së fundit të sulmeve ajrore ruse, ajo “dekurajon fuqishëm” çdo udhëtim në Ukrainë, duke e përshkruar situatën në zhvillim të sigurisë si “të paqëndrueshme dhe të pasigurt”.

“Në të njëjtën kohë, shtetasit grekë që aktualisht ndodhen në Ukrainë këshillohen të largohen menjëherë nga vendi”, tha ministria e jashtme. 

“Qytetarët grekë që nuk janë larguar ende nga vendi këshillohen që të raportojnë menjëherë informacionin e kontaktit në Ambasadën Greke në Kiev”.

Paralajmërimi i udhëtimit u lëshua pasi ministri i Jashtëm i vendit, Nikos Dendias, njoftoi se do të ishte në Kiev për bisedime me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleb dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Verstappe siguroi titullin e dytë Botëror

Story i radhës

Messi tregon favoritët e Botërorit

Të fundit nga