Golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të Francës

Më 14 tetor 2009, kundër Austrisë, në ndeshjen e Kupës së Botës 2010, në Afrikën e Jugut, Thierry Henry shënoi golin e tij të 51-të për Francën.

“Kontabilisti” i tij u ndal atë ditë në “Stade de France” si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për “Les Bleus”. Më herët, në tetor 2007, kundër Lituanisë në Nante, ai shënoi një dopietë me të cilën kaloi 41 golat e Michel Platini, për t’u ngjitur në krye.

“Nuk e kam menduar kur kam qenë në fushë…, por është nder ta vendos atë rekord”, – ka thënë më pas “Titi”. Tani, pothuajse 13 vjet pas golit të tij të fundit, disa sulmues francezë po konkurrojnë për fronin e ish-lojtarit të Arsenalit dhe Barcelonës.

Golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të Francës

1. Thierry Henry (1997-2010): 51 gola në 123 ndeshje

2. OLIVIER GIROUD (2011-aktualisht): 48 gola në 112 ndeshje

3. ANTOINE GRIEZMANN (2014-aktualisht): 42 gola në 104 ndeshje

4. Michel Platini (1976-1987): 41 gola në 72 ndeshje

5. KARIM BENZEMA (2007-aktualisht): 36 gola në 94 ndeshje.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

294 raste të reja, 6 të vdekur nga KOVID-19

Story i radhës

Ç’po ndodh? Jasmina shkon tek Ardiani në Gjermani?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish