Gjuzi tregon pse Rama e hoqi Xhaçkën nga Mbrojtja dhe e çoi te Diplomacia

Në nisje të seancës së sotme, Gjuzi kërkoi fjalën, por Ruçi nuk ia dha, pasi theksoi se rregullorja parashikon vetëm votim pa diskutime.

Por në fund, Gjuzi këmbënguli sërish për fjalën për të shpjeguar votën e tij. Ai akuzoi se kryeministri Edi Rama dërgoi Olta Xhaçkën te ministria e Jashtme për ta trysnuar për paktin për detin me Greqinë.

“Edi Rama vendosi ministre të Jashtme një njeri që ishte në marrëdhënie shumë të mirë me aleatët tonë SHBA-NATO. Për këtë abstenova. Duhet të ishte ministre e Mbrojtjes. 

Ministrja e ka votën kundër sepse jemi në momentin që fqinjët tanë grekë duan të marrin zonën  ekskluzive, atje ku del nafta, dhe Rama do të trysnojë ministren e re për të firmosur cështje të detit. 

Vota abstenim për Peleshin, se ne e deshëm të ishte kryetar i komisionit të veprimtarisë prodhuese” tha Gjuzi.

Ngjarja paraprake

Zaev: Shtetasit që jetojnë më shumë se 1 vit jashtë vendit, do të evidentohen si jo-rezident

Ngjarja e ardhëshme

Çdo 33 sekonda ka ndërruar jetë një amerikan nga COVID-19, rreth 19 mijë viktima vetëm javën e fundit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian