Gjukanoviqi qëndroi në Berlin, çfarë e porositi Steinmeier?

Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, njoftoi se vendi i tij do të vazhdojë të monitorojë proceset në Malin e Zi, me pritjen që drejtimi pro-Evropian dhe anëtarësimi në NATO do të ruhen.

Ai e bëri të ditur këtë gjatë takimit me presidentin malazez Milo Gjukanoviq, i cili mbrëmë përfundoi vizitën punuese në Berlin.

Gjukanoviq falënderoi Presidentin për mbështetjen e tij të vazhdueshme për perspektivën evropiane të Rajonit, duke shtuar se Mali i Zi është vazhdimisht në rrugën e miratimit të një sistemi evropian vlerash dhe afrimit me BE-në, i përqendruar në marrjen e raportit të KE-së për përmbushjen e standardeve të përkohshme për kapitujt 23 dhe 24 dhe krijimin e kushteve për mbyllje më intensive të kapitujve.

Siç theksohet, Steinmeier shprehu respekt personal për rolin e presidentit Gjukanoviq në jetën politike të Malit të Zi, veçanërisht natën e zgjedhjeve.

“Nuk është e lehtë të dorëzosh pushtetin, as pas 30 vjetësh, por mënyra se si e bëre flet për madhështinë njerëzore dhe përvojën e madhe politike,” tha Steinmeier.

Ai tha se Gjukanoviç e huazoi vendin e tij natën e zgjedhjeve, sepse njohja e një rezultati shumë të afërt zgjedhor, përveç virtytit personal, gjithashtu konfirmoi besueshmërinë demokratike të vendit.

Roli i presidentit në të ardhmen, beson ai, do të jetë edhe më i vështirë, sepse shumica e re parlamentare së pari duhet të mblidhet rreth kursit evropian, dhe më pas të vazhdojë atë kurs.

“Gjermania do të vazhdojë të monitorojë proceset në Malin e Zi, me pritjen që drejtimi pro-evropian dhe anëtarësimi në NATO do të ruhet,” tha Steinmeier.

“Do të ishte e dëmshme për vendin nëse dikush vë në pikëpyetje arritjet në rrugën për në BE në një kohë kur të gjithë kapitujt janë të hapur. Gjermania gjithmonë e ka konsideruar Malin e Zi një faktor të stabilitetit në rajon, në të cilin sheh shumë pasiguri, dhe e sheh atë si në rolin e mediatorit. Shpresojmë se do të qëndrojë kështu,” përfundoi presidenti gjerman.

Ngjarja paraprake

Mbi 30 mijë mërgimtarë nga Zvicra ia mësyjnë Kosovës pas heqjes së karantinës

Ngjarja e ardhëshme

Dorëzohet edhe një terrorist i PKK-së në lindje të Turqisë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian