Gjuha e trëndafilave, kuptimi që fshihet pas secilës ngjyrë

Gjatë epokës Viktoriane, në mungesë të lirisë dhe pamundësi të komunikimit si në ditën e sotme, të dashuruarit gjenin gjithëfarë mënyrash për të shprehur dashurinë e tyre.

Në këtë periudhë lindi gjishtu dhe “fjalori i trëndafilave” ndryshe i njohur si gjuha e fshehtë e trëndafilave pasi çdo lule përcillte një mesazh!

Ndonëse sot buqetat nuk “flasin” si atëherë është mirë të dini se çfarë po nënkuptoni nëse i jepni dikujt një:

Trëndafil të kuq: Zgjedhja klasike, ngjyra e dashurisë “Të dua”
Trëndafil i bardhë: Lulja melankolike , e dhuron kur dikush nuk të njeh mirë, por t’i dëshiron të afrohesh.
Trëndafili rozë i hapur: Do të thotë që t’i vlerëson njeriun që i merr këto trëndafila. Janë një zgjedhje elegante që asnjëherë nuk do të dështojë.
Trëndafilat ngjyrë pjeshke: Modesti
Trëndafilat vjollcë: Një ngjyrë e pazakontë që nënkupton magjepsje.
Trëndafilat portokalli: Një ngjyrë energjike dhe e gëzuar që flet në gjuhen e dëshirave më të fshehta.
Trëndafilat e verdhë: Pabesi
Trëndafilat pink (rozë e fortë): Mirënjohje dhe falenderim

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Malisheva fiton në Gjilan, Drenica e fortë për kampionin

Story i radhës

Vrasja barbare në Greqi, nesër jepet vendimi për Babis, çfarë e tradhtoi pilotin me skenarin e grabitjes

Të fundit nga

Duka uron Flamurtarin

Flamurtari i Vlorës feston sot 100-vjetorin e krijimit të klubit. Të shumta kanë qenë urimet për