Gjithsej janë hospitalizuar 366 pacientë me Kovid-19, aktivë janë 2626 raste

Shkup, 5 tetor 2020 (MIA) – Numri i rasteve aktive të Kovid-19 në vend arrin 2,626 dhe ndërsa janë hospitalizuar 366 pacientë. Gjithsej  janë diagnostikuar 18,873 raste dhe numri i pacientëve të rikuperuar është 15,487, sipas të dhënave të publikuara këtë pasdite nga Ministria e Shëndetësisë.

Sipas raportit të Ministrisë, në 24 orët e fundit janë kryer 539 teste, dhe janë regjistruar 83 raste të reja të Kovid-19, në Shkup – 34, Kumanovë – 3, Shtip – 6, Tetovë – 5, Strugë – 3, Veles – 3, Ohër – 1, Gjevgjeli – 1, Strumicë – 5, Kriva Pallankë – 1, Radovish – 1, Koçani – 9, Berovë – 1, Vallandovë – 5, Vinicë – 1, Dellçevë – 4.

Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) ka regjistruar 146 pacientë të shëruar nga: Shkupi-52, Kumanova-14, Shtipi-7, Prilepi-5 Tetova-4, Struga-2, Velesi-3, Manastiri 3, Ohër-1, Kavadar-6, Gostivar-7, Gjevgjeli-3, Strumicë-7 , Kriva Pallankë-3, Radovish-2, Koçan-12, Makedonski Brod-1, Vinicë-1, Berovë-2, Vallandovë-2, Dellçevë-4, Sveti Nikollë-5 dhe Kërçovë-4.

Në kushte spitali kanë vdekur katër persona, tre pacientë nga Shkupi (66, 88 dhe 62) dhe një nga Tetova (73).

Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike, aktualisht shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

• Shkup 7420, aktiv 945

• Kumanovë 1802, aktiv 170

• Dibër 287, aktiv 32

• Shtip 1286, aktiv 61

• Prilep 722, aktiv 142

• Tetovë 1492, aktiv 161

• Strugë 688, aktiv 44

• Veles 341, aktiv 32

• Manastir 331, aktiv 73

• Ohër 438, aktiv 32

• Kavadar 252, aktiv 41

• Gostivar 947, aktiv 77

• Gjevgjeli 140, aktiv 45 (9 persona nga NJT Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 19 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)

• Strumicë 303, aktive 179

• Kriva Pallankë 125, aktiv 36

• Radovish 102, aktiv 36

• Krushevë 20, aktiv 1

• Koçan 426, aktiv 180

• Probistip 117, aktiv 19

• Demir Hisar 62, aktiv 2

• Makedonski Brod 93, aktiv 4

• Pehçevë 46, aktiv 4

• Berovë 127, aktiv 49

• Vallandovë 51, aktiv 36

• Vinicë 125, aktiv 35

• Dellçevë 173, aktiv 84 (35 persona nga NJT Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)

• Kratovë 26, aktiv 2

• Shën Nikollë 373, aktiv 54

• Kërçovë 334, aktiv 31

• Resnjë 166, aktiv 8

• Negotin 58, aktiv 11 (12 persona nga NJT Negotin janë banorë të Demir Kapisë).

Rastet aktive nga komunat në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen sipas komunave në Shkup)

• Çair- 60

• Gazi Babë – 105

• Aerodrom – 165

• Karposh – 136

• Qendra – 157

• Kisella Voda – 108

• Gjorçe Petrov – 70

• Butel – 37

• Shuto Orizar – 17

• Studeniçani – 6

• Saraj – 15

• Hraçinë – 5

• Ilinden – 34

• Sopishte – 3

• Çuçer Sandevë – 5

• Petrovec – 7

• Zelenikov – 3

• Të huaj – 9

• Të pashpërndara-3. sn/

Ngjarja paraprake

Nuk di të ndalet Bayerni, transferon edhe një lojtar tjetër

Ngjarja e ardhëshme

Miratimi i Kodit të ri Zgjedhor, ambasadori britanik: Na vjen keq që nuk u bë përpjekje për konsensus

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian