Gjesti i rrallë, nënat polake “harrojnë” në stacion karrocat e fëmijëve si ndihmë për të vegjlit ukrainas

Që prej 10 ditësh Ukraina është pushtuar nga Rusia.

Ndërkohë e gjithë bota është solidarizuar me Ukrainën, ku kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, ndërsa kanë pritur edhe refugjatë nga e gjithë bota.

Ndërkohë së fundmi nënat polake kanë bërë një gjest të bukur.

Nënat polake kanë lënë karrocat e fëmijëve të tyre në stacionin e trenit ku zbarkojnë çdo ditë refugjatët nga Ukraina.

Kjo për të lehtësuar sadopak lodhjen e madhe që nënat ukrainase po kalojnë me fëmijët e tyre në krahë.

Lajmin e ka bërë me dije Shef i Zhvillimit të Mësuesve për Bell International, me qendër në Kent, në  një postim që ka bërë në rrjetet sociale, ku dhe ka ndarë foton.

Polonia është vendi i parë që ka pritur, deri më tani, mijëra refugjatë nga Ukraina duke i strehuar dhe në shtëpitë e tyre.

Sipas OKB-së, ka shkuar në mbi 1.5 milionë numri i ukrainasve që janë larguar nga vendi i tyre në 10-ditëshin e fundit, që kur Putini sulmoi vendin e tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Aksidenti tragjik në Fushë-Krujë, shkon në 5 numri i viktimave, vdes në spital 34-vjeçarja

Story i radhës

Prisni një bebe në pranverë? Si të zgjidhni një nga emrat që janë trend për stinën

Të fundit nga