Gjermania konfirmon edhe zyrtarisht: Rivali i Putinit, u helmua

Qeveria gjermane njoftoi sot se është konfirmuar se Alexei Navalny, një kundërshtar i ashpër i presidentit rus Vladimir Putin, ishte viktimë e një sulmi me një helm nervor kimik nga grupi fillestar.

Zëdhënësi i Qeverisë gjermane Steffen Seibert tha se qeveria i kishte kërkuar Organizatës për Armët Kimike të Ndaluara asistencë teknike në analizën e mostrave të Navalny dhe se rezultatet e analizave nga dy laboratorë referues mbërritën sot.

“Rezultatet pajtohen me rezultatet e bëra tashmë nga laboratorë të veçantë në Gjermani, Francë dhe Suedi. Kjo edhe një herë vërteton qartë se Navalny ishte viktimë e një sulmi të agjentit nervor kimik nga një grup fillestar. Kjo substancë nuk është përdorur nga Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike deri më tani, të përfshira zyrtarisht në listën e tyre “, shpjegoi ai.

Qeveria gjermane përsëriti kërkesën e saj për Rusinë për të komentuar mbi këto ngjarje.

Këshilli Ekzekutiv i Organizatës për Armët Kimike të Ndaluara do të shkëmbejë informacion me partnerin e BE-së në hapat e ardhshëm në ditët në vijim.

“Çdo përdorim i armëve kimike është një krim i rëndësishëm që nuk duhet lënë pa pasoja”, tha Seibert.

Navalny, 44-vjeç, një kritik i ashpër i Putin, nuk u ndje mirë më 20 gusht gjatë fluturimit nga qyteti siberian Tomsk për në Moskë. Avioni bëri ulje emergjente në Omsk dhe Navalny u dërgua me urgjencë në një spital, ku ai kaloi dy ditë para se të dërgohej në Berlin për mjekim. Pas daljes nga koma, ai po ndihet mirë.

Ngjarja paraprake

Inter refuzoi tri oferta për Eriksen

Ngjarja e ardhëshme

​KE: Turqia po largohet nga anëtarësimi në Bashkimin Evropian

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian