Gjermania kërkon të blejë sistemin e mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane

Gjermania po shqyrton blerjen e një sistemi të mbrojtjes raketore nga Izraeli ose Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes së saj kundër kërcënimeve, duke përfshirë raketat ruse Iskander në Kaliningrad, raporton Welt am Sonntag i gjermanishtes.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, shefi i mbrojtjes gjermane Eberhard Zorn tha se raketat Iskander mund të arrijnë pothuajse të gjithë Evropën Perëndimore dhe se nuk kishte asnjë mburojë raketore për të mbrojtur kundër këtij kërcënimi.

“Izraelitët dhe amerikanët zotërojnë sisteme të tilla. Cilin preferojmë ne? A do të arrijmë të krijojmë një sistem të përgjithshëm (mbrojtje raketore) në NATO? Këto janë pyetjet që duhet t’u përgjigjemi tani”, citohet të ketë thënë Zorn.

Ai nuk specifikoi emrat e sistemeve, por ka shumë të ngjarë t’i referohej Arrow 3 të ndërtuar nga Israel Aerospace Industries (IAI) dhe sistemin amerikan THAAD të prodhuar nga Lockheed Martin.

Siç thuhet më tej, në vitin 2018, Kremlini vendosi raketa Iskander në enklavën e tij Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Do shkoja në protestën e 7 Korrikut, nëse ajo do të bëhej kundër masakrës së zgjedhjeve të 25 Prillit 2021 dhe pro non gratës amerikane

Story i radhës

Atentate dhe aksidente, bilanci tragjik i qershorit, 16 të vdekur dhe 11 të plagosur

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish