Gjermania e varur nga Rusia: Ndalja e gazit na dërgon në recesion

Më herët u raportua se kancelari gjerman Olaf Scholz tha se pushtimi rus i Ukrainës është bllokuar dhe se presidenti Vladimir Putin duhej “të dëgjonte të vërtetën”.

Ai paralajmëroi gjithashtu se sugjerimet për një embargo të menjëhershme ndaj furnizimeve ruse të energjisë duhet të hidhen poshtë pasi ndikimi në Evropë do të ishte shkatërrues.

Ai tha se Gjermania ishte në procesin e pavarësimit nga burimet ruse të energjisë, por “që ta bësh këtë nga një ditë në tjetrën do ta shtynte vendin tonë dhe të gjithë Evropën në një recesion”.

Ai paralajmëroi se “të gjitha industritë do të ishin në prag të kolapsit” dhe se sanksionet ekzistuese anti-ruse tashmë po i goditnin rëndë qytetarët gjermanë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lajmërim i bujshëm i Bartyt

Story i radhës

Fillon transporti publik falas për të moshuarit

Të fundit nga

Guardiola tremb Cityn

Arsenal-i dhe Manchester City do të përballen sot në Kupën e Anglisë. Një ndeshje shumë e

AlbanianMacedonianEnglish