Gjermania do t’i përkujtojë 80 mijë viktimat nga Covid-19 me një ceremoni kombëtare

Gjermania këtë të diel do t’i përkujtojë 80 mijë njerëzit që humbën jetën nga pandemia e COVID-19.

Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Frank-Walter Steinmeier do të marrin pjesë në një meshë në mëngjes në Kishën Përkujtimore Kaiser Wilhelm – kjo si një pikë referimi në Berlin kushtuar paqes dhe pajtimit, shkruan Euronews.

Ata më pas do të marrin pjesë në një ceremoni të transmetuar në televizionin publik në Konzerthaus nga një sallë koncertesh në Berlinin qendror, ku Steinmeier do të mbajë një fjalim.

Numri i mysafirëve është kufizuar për shkak të pandemisë.

“Është shumë e rëndësishme të bësh një pushim dhe t’u thuash lamtumirë me dinjitet të gjithë atyre që vdiqën gjatë pandemisë, përfshirë ata që jo vetëm iu nënshtruan virusit por edhe vdiqën në vetmi,” tha Steinmeier kur njoftoi përkujtimin kombëtar.

Njerëzit në të gjithë vendin janë ftuar të marrin pjesë duke ndezur një qiri në dritaren e tyre çdo mbrëmje këtë fundjavë.

Përkujtimi vjen ndërsa Gjermania po lufton me një valë të tretë, me infeksione dhe vdekje që kanë shënuar rritje.

Ngjarja paraprake

Atdheu i Përputhen akuzohej në 4 shtete për trafik droge

Ngjarja e ardhëshme

Artan Fuga për votimet: Duam një politikan të virgjër

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian