Gjërat që një narcizist bën, me qëllim që të mos e lini

Nëse e gjeni veten duke u takuar me një narcizist, atëherë nuk kam nevojë t’ju them se nuk do të jetë e lehtë. Sidoqoftë, ju mund t’u shpëtoni atyre dhe do të jetë më e lehtë nëse i dini teknikat që ata përdorin për të parandaluar largimin. Informacioni është çelësi dhe nëse mund të njihni disa praktika, mund të shmangni rënien viktimë e tyre dhe t’i prisni ato.

Këto janë hilet e zakonshme që ata përdorin për t’ju mbajtur lidhur:

Ata do të shfaqen atëherë kur nuk i prisni

Imagjinoni se keni arritur të ndaheni nga narcizisti dhe keni shmangur të gjitha format e komunikimit. Ju jeni duke rindërtuar veten dhe vetëm kur mendoni se gjërat po shkojnë shkëlqyeshëm, ata shfaqen. Ata presin derisa të ndodhë diçka e keqe dhe ju dërgojnë një mesazh që ofron rehati.

Ata mund t’ju dërgojnë gjithashtu një letër, duke ju thënë se nuk mund të gjejnë lumturi pa ju. Por kjo është vetëm një mënyrë për t’ju tërhequr përsëri në rrjetën e tij. Shanset janë se ju keni qenë të sinqertë me ta dhe ata i dinë dobësitë tuaja. Ata do të synojnë aty ku e dinë se mund t’ju marrin, kështu që mos u jepni mundësinë. Mos harroni se ata nuk interesohen vërtet për lumturinë tuaj. Ata thjesht duan të marrin sa më shumë përfitime nga ju para se t’ju lënë.

Shfaqje sporadike të dashurisë

Kur filloni të dilni me një narcizist, ata do t’ju trajtojnë sikur të jeni personi për të cilin interesohen më shumë në të gjithë botën. Mendoni për një qenush që trajtohet me të vërtetë keq shumicën e kohës, por me raste shpërblehet me disa përkëdhelje dhe ushqime të dashur. Ai do ta dojë ende pronarin dhe do të durojë trajtimin e keq për hir të disa kohërave të mira. Në këtë rast, ju jeni ai qenush. Narcizisti do të të shkelmojë gjatë gjithë kohës, por herë pas here, do të trajtojë me dashuri dhe ti do ta pranosh atë. Kjo funksionon shumë mirë për njerëzit që nuk kanë shumë besim te vetja. Ata do të kërkojnë këto kënaqësi të vogla në mes të deponisë së mbeturinave që është marrëdhënia e tyre. Pra, nëse një narcizist ju bën këtë, mos e lejoni më. Thjesht paketoni gjërat dhe lëreni.

Ata betohen se do të sillen më mirë

Pasi të keni arritur t’i lini, ata do të presin pak kohë para se t’iu kontaktojnë përsëri dhe t’ju informojnë se ata po marrin ndihmë profesionale në mënyrë që të përmirësojnë sjelljen e tyre. Ata do t’ju tregojnë se kanë pasur një epifani dhe kjo i bëri ata të punojnë për të kapërcyer narcizmin e tyre. Ata do të përpiqen të provojnë se po bëjnë përpjekje dhe kjo funksionon.

E donit aq shumë dhe ishte mjaft e vështirë që të mund ta lije. Tani ata tërheqin vëmendjen tuaj dhe ju tregojnë gjithë mirësinë që jeni përpjekur të shihni tek ta prej kohësh. Por mos harroni, të gjitha këto janë gënjeshtra. Narcizistët janë mjeshtra të manipulimit dhe ata e dinë që kjo teknikë funksionon mjaft mirë. Kjo është arsyeja pse ata po paraqesin një performancë të tillë. Ata do të përpiqen të prekin anën tuaj të dhembshur, por mos harroni se gjithë kjo është vetëm një akt për t’ju lënduar përsëri.

Tërheqës për kompleksin tuaj të shpëtimtarëve

Ne të gjithë ndihemi mirë për të shpëtuar dikë dhe narcizisti është i vetëdijshëm për këtë dhe do ta përdorë atë kundër jush. Ata mund t’ju thonë se partneri i tyre po abuzon me ta dhe ata kanë nevojë për ndihmë për t’u larguar. Mund të ketë një përpjekje të rreme vetëvrasjeje, disa përplasje me ligjin, disa pika të vështira nga të cilat vetëm ju mund t’i nxirrni etj. Është një taktikë mjaft e mirë sepse është një situatë fitore për ta.

Ju mund të ofroni ndihmë, por kjo thjesht do të thotë se ata po ju tërheqin përsëri në marrëdhëniet e mbrapshta nga të cilat keni dashur kaq shumë kohë të dilni. Do të ndiheni sikur ata erdhën tek ju vetëm sepse ata kujdesen shumë për ju dhe nuk mund të jetojnë pa ju. Por në të vërtetë, ki kujdes nga kjo taktikë sepse ajo shkon shumë më thellë sesa mendon.

Ata do shtiren para të gjithëve

Shumë janë të detyruar të kthehen te ish-i i tyre narcizist vetëm që t’i tregojnë botës se nuk janë njerëz të këqij. Kjo ndodh për shkak të të gjitha historive që narcizistët kanë përhapur pasi janë ndarë. Ju duhet të jeni të vëmendshëm nëse narcizisti njeh njerëzit me të cilët rrini përgjithësisht sepse ata do të tregojnë përralla për t’i bërë ata të besojnë se ju jeni djalli i mishëruar.

Papritmas ju do të priteni nga shumë njerëz, madje edhe nga njerëzit që nuk i keni takuar kurrë më parë, të cilët do t’ju gjykojnë për gjërat që nuk i keni bërë nga dëshpërimi për të qenë të lirë. Ata do ta mbajnë atë derisa të gjendeni në një pozitë ku duhet të kontaktoni me ta për të rregulluar pozicionin tuaj në shoqëri.

Ngjarja paraprake

Superliga rikthehet me super përballjen Prishtina – Gjilani

Ngjarja e ardhëshme

Abazoviq reagon ashpër ndaj deklaratës së ministrit malazez rreth gjenocidit në Srebrenicë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian