​Gjenerali amerikan Cavoli merr komandën e lartë të NATO-s mes luftës në Ukrainë

Gjenerali i ushtrisë amerikane, Christopher Cavoli është emëruar komandanti i ri suprem i aleatëve të NATO-s në Evropë (SACEUR), pasi marrjes së komandës nga gjenerali amerikan, Tod Wolters në një ceremoni në Mons, Belgjikë.

Emërimi i tij vjen pasi aleanca ra dakord javën e kaluar për një përforcim të madh të anëtarëve të Evropës Lindore gjatë një samiti të liderëve të NATO-s në Madrid, në kuadër të pushtimit rus të Ukrainës.

“Cavoli hyn në rolin kryesor të aleancës mes kthimit të konfliktit brutal në Evropë”, tha sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në fjalimin e tij.

Cavoli do të jetë përgjegjësi kryesor për planifikimin dhe ekzekutimin e masave ushtarake për të mbrojtur aleancën dhe për të penguar Rusinë.

Për shembull, një model i ri i forcës së NATO-s do të zbatohet në muajt e ardhshëm. Kjo parashikon, ndër të tjera, vendosjen e më shumë se 300 mijë ushtarëve në gatishmëri të lartë në rast krizash.

“Wolters, ish-komandanti më i lartë i forcave ajrore të SHBA-së në Evropë, shërbeu më shumë se tre vjet si komandanti Suprem i Aleatëve në Evropë (SACEUR) dhe ishte udhëheqësi i duhur, në postin e duhur, në kohën e duhur”, tha Stoltenberg.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rënia e flokëve te burrat: Çfarë e shkakton dhe si ta parandaloni

Story i radhës

Kombit amerikan që shpëtoi Kombin tim nga shfarosja dhe Atdheun tonë nga zhbërja, urimet e mia në Datëlindjen e 246-të!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish