Gjeneralët rusë të tërbuar/ Putinit i vjen ultimatumi: Tërhiqu ose të vrasim!

Vladimir Putin përballet me vrasjen në një grusht shteti, ndërsa gjeneralët rusë janë të zemëruar për trajtimin e tij katastrofik të luftës në Ukrainë, raporton The Sun, përcjell “Bota sot”

Autokrati i sëmurë mund të nxirret jashtë nga shërbimet e tij të sigurisë në një vdekje që mund të mbulohet në heshtje, thjesht si rezultat i shëndetit të tij të dobët – siç është një atak në zemër.

Dhe më pas Putini mund të zëvendësohet nga një udhëheqës edhe më i ashpër, i cili mund të dërgojë trupa përsëri në Kiev, sipas ekspertit kryesor të sigurisë Dr Robert Thornton.

Dr Thornton, një profesor në studimet e konfliktit dhe sigurisë në King’s College në Londër, i tha The Sun Online se gjeneralët ushtarakë rusë po humbasin durimin me udhëheqësin e tyre dhe duan që ai të largohet.

Image

Vladimir Putin

“FSB [Shërbimi i Sigurisë së Rusisë] mendon se Putini duhet të hiqet sepse ai është treguar i butë me Ukrainën”, tha ai.

“Ai është tërhequr nga Kievi. Ai vetëm tani po përqendrohet në Donbass.”

Dr Thornton tha se njësia e inteligjencës ushtarake të Rusisë, GRU, vlerëson se më e mira do të ishte për të hequr Putinin dhe mund të lëvizë së shpejti nëse shohin se trupat humbasin terren në Ukrainën lindore.

“Ata kanë inteligjencën për ta bërë këtë”, tha ai për The Sun Online, përcjell “Bota sot”.

“Nëse doni të bëni një grusht shtet, dëshironi ta mbani atë shumë të fshehtë dhe shumë të qetë”.

“Do ta detyroni GRU-në ta bëjë këtë dhe atyre u është dhënë gjithnjë e më shumë pushtet gjatë javëve të fundit.”

Ai tha se një grup i vogël oficerësh të lartë të sigurisë mund t’i afrohej Putinit me një ultimatum për të lënë detyrën ose të vritet.

“Pastaj ju i bëni njerëzit në televizion të thonë se Putini nuk ka qenë mirë dhe pastaj keni një udhëheqës të ri”, shpjegoi profesori.

“Do të bënit dikë të thotë: ‘I gjori zoti Putin pati një atak në zemër, nga gjithë sforcimi i operacionit të tij special ushtarak dhe ne e kemi vënë në krye të tillë’.

Image

Gjeneralët rusë

Eksperti i Rusisë tha se kjo nuk do të ishte një shtrirje për rusët që ta besonin sepse ndodhi me Leonid Brezhnev, një ish-udhëheqës sovjetik dhe figura të tjera komuniste në vitet 1970.

“Ata thanë ‘oh, ata ishin të sëmurë’ por në të vërtetë ata kishin vdekur”.

Kjo vjen pasi Putini është nën presion në rritje nga gjeneralët e tij për të kthyer në mënyrë dramatike fushatën e tij katastrofike ushtarake në Ukrainë.

Rusia tani ka humbur rreth 30,000 ushtarë, ka parë mijëra tanke dhe avionë të shkatërruar, madje ka humbur anijen e saj në Detin e Zi Moskva.

Kufomat e djegura të automjeteve ruse mbushin fshatrat e Ukrainës në ato që quhen “varreza tankesh” – së bashku me kufomat e mijëra ushtarëve rusë të grumbulluar.

Rreth 100 ditë nga ky konflikt dhe Rusia ende nuk ka arritur asnjë nga objektivat e saj kryesore ushtarake.

Forcat e rraskapitura dhe të rraskapitura ruse u detyruan të tërhiqen nga Kievi në prill.

Dhe ata gjithashtu kishin humbur terren në Donbass me Kharkivin që ishte qyteti i fundit që u “çlirua” nga trupat ukrainase.

Është ky nivel i shkatërrimit dhe “viktimat e mëdha” që po i kthejnë zemrat dhe mendjet e oficerëve rusë kundër Putinit, pohon Dr Thornton.

“Ushtria nuk mund të vazhdojë me gjakderdhjen e numrit të njerëzve që është,” tha ai.

“Po i mbaron gjaku. Po i mbarojnë trupat, po i mbarojnë raketat, po i mbarojnë gjithçka”.

“Duhet të ketë çështje morale në ushtri dhe çështje të udhëheqjes dhe njerëz që pyesin pse po e bëjmë këtë”.

“Patjetër që do të ketë një numër të madh oficerësh të rinj dhe nga ata në nivelet më të ulëta të ushtrisë ruse që thonë ‘për çfarë po e bëjmë këtë?’ dhe kjo mund të depërtojë lart në gradat më të larta.

Në rast të një grushti shteti, gjeneralët rusë do të tërhiqnin në mënyrë të fshehtë njësitë e tyre më të mira nga vija e frontit dhe do t’i marshonin drejt Moskës”, tha profesori.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Korçari i artë do rekordin në maratonë

Story i radhës

Kosovës i duhet drita, jo errësira…?!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish