Georgievski: Vetoja bullgare do të çojë në rritjen e sentimentit antibullgar në Maqedoni

Përfundimisht, një veto nga Bullgaria ndaj Maqedonisë do të ishte në dëm të të dyja vendeve dhe do të shkaktonte një rikrijim të sentimientit antiBullgare në Maqedoni, tha ish-Kryeministri i Maqedonisë, Ljubco Georgievski në emisionin “360 Gradë” në Alsat.

“Unë mendoj se nëse Bullgaria vendos veton, ajo do të bëjë një hap shumë të keq për marrëdhëniet e ndërsjella, dhe mbi të gjitha për veten e saj. “Për shkak se gjendja antibullgare do të rritet përsëri këtu, përsëri do të jepet hapësirë ​​për histori se Bullgaria nuk është miku ynë, por armiku ynë …”, thotë Georgievski.

Ngjarja paraprake

Ceferin: Kështu do të organizohet Euro 2020

Ngjarja e ardhëshme

Tragjedi/Tre anëtarë të një familje nga Kosova humbin jetën në aksident trafiku në Gjermani

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian