Georgievski: Diplomacia maqedonase “flinte” ndërsa Bullgaria ishte duke përgatitur memorandumin

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Ljubco Georgievski, në paraqitjen e mbrëmjes së sotme në emisionin “360 Gradë” në Alsat, e sheh problematikën e gjuhës maqedonase nga Bullgaria si një ndryshim në rregullat e lojës nga Sofja.

“Memorandumi çoi në një mohim të plotë të gjuhës. “Unë mendoj se ishte pak si të ndryshosh rregullat e lojës në mes të lojës,” tha Georgievski, duke vënë në dukje se qeveria maqedonase nuk reagoi si duhet ndërsa rezoluta e miratuar në parlamentin bullgar ishte diskutuar në Sofje për ditë me radhë.

“Kam një ndjenjë që diplomacia jonë ka fjetur gjatë asaj periudhe. Kjo deklaratë u diskutua për të paktën 10-15 ditë në Bullgari, së pari filluan palët, pastaj shkoi në qeveri … Unë mendoj se Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë flinte gjatë asaj periudhe. “Në krahasim me atë, ajo meritonte një vizitë urgjente, për t’i thënë se nuk guxon të kalojë në parlament dhe se është një shkelje serioze e asaj që u ra dakord,” tha Georgievski.

Ngjarja paraprake

Fillimisht shikoni motin, pastaj bëni planet e fundjavës

Ngjarja e ardhëshme

Lojtarët e Interit që u kthyen nga kombëtaret rezultojnë të gjithë negativë për COVID-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian