Gazetarja ruse tregon se çka e shtyu të organizonte protestën televizive

Një gazetare ruse, e cila u arrestua pasi protestoi kundër luftës në Ukrainë në TV drejtpërdrejt, thotë se shpresonte të “ekspozonte propagandën” që transmetohej për bashkëqytetarët e saj, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Marina Ovsyannikova, një redaktore në Channel 1 të kontrolluar nga shteti, u arrestua pasi ajo vrapoi në shesh javën e kaluar duke mbajtur një tabelë që thoshte “jo luftë”.

Duke folur për programin “This Week” të transmetuesit amerikan ABC të dielën, Ovsyannikova tha se ajo ndjeu se punëdhënësi i saj po përhapte “gënjeshtra” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës.

“Unë mund të shihja se çfarë po ndodhte në realitet në Ukrainë,” tha ajo. “Ajo që treguam në programet tona ishte shumë e ndryshme nga ajo që po ndodhte në realitet”.

Sipas Ovsyannikova, ajo fillimisht mendoi t’i bashkohej protestave në rrugë në Rusi, por vendosi që protesta e saj në televizion do të ishte më “domethënëse” dhe do të kishte një ndikim më të madh.

“Unë mund t’i tregoj popullit rus se kjo është thjesht propagandë, ta ekspozoj këtë propagandë ashtu siç është,” tha ajo.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

SHBA mbështet fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë me BE

Story i radhës

Studimi: Fëmijët që kalojnë më shumë kohë në ekran shfaqin probleme mendore dhe të sjelljes

Të fundit nga