Gazeta ’El Pais’, ja si e lidh çështjen e Kosovës dhe katalunase dhe përdori termin ish provincën serbe 

Gazeta “El Pais!” në Spanjë, çuditë me një shkrim para ndeshjes së nesërme mes Spanjës dhe Kosovës, në kuadër të kualifikueseve për Kampionatin Botëror në futboll.

“Qeverisë Spanjolle i është dashur të bëjë një lëshim për të shmangur konfliktin diplomatik dhe një qortim nga FIFA dhe UEFA, por gjithashtu refuzimin e saj për të njohur pavarësinë e njëanshme të ish-provincës serbe, në të cilën shumë e shohin një shembull për të ndjekur ëndrrat e separatizëve katalunas”, shkruan mes të tjera ky medium.

“Më në fund, në përputhje me rregullat e federatave ndërkombëtare të futbollit, në stadiumin La Cartuja flamuri do të valëvitet dhe himni që Federata e Futbollit e Kosovës ka kërkuar dhe se ato nuk janë asgjë tjetër përveç flamurit dhe himni kombëtar i shtetit ekzistencën e të cilit Spanja nuk e njeh.

Kjo do të jetë e gjitha, sepse Ministria e Punëve të Jashtme ka mbikëqyrur të gjithë procesin për të shmangur kalimin e një hapi përtej asaj që është e nevojshme: në format zyrtare dhe me adresë publike kushtet e Federatës së Futbollit të Kosovës, territori i Kosovës (një emërtim kjo që i tërboi ekipin vizitues kur u përdor në një cicërimë të ekipit spanjoll më 9 mars) ose, ka shumë të ngjarë.

Në asnjë rast, Republika e Kosovës, emri zyrtar i vendit.

Pjesa më e mundimshme e përgatitjes për takimin ka qenë ajo konsullore. Mosnjohja e një Shteti nënkupton mospranimin e pasaportave të tyre, prandaj Ministria e Jashtme i është dashur të arbitrojë viza speciale në mënyrë që ekipi kosovar të mund të udhëtojë në Seville. Disa nga anëtarët e tij kanë një pasaportë nga një vend tjetër që njihet nga Spanja, kështu që në këto raste nuk kishte asnjë problem; Për ata që kanë vetëm një pasaportë kosovare, është lëshuar një vizë e veçantë me fletë, në mënyrë që doganierët spanjollë të mos kenë nevojë të vulosin pasaportat e tyre”, shkruan “El Pais”.

“Përveç kësaj, Ministria e Punëve të Jashtme ka mbikëqyrur listën e vizitorëve në mënyrë që delegacioni të jetë i kufizuar me ekipin sportiv dhe mbështetjen e saj teknike, rreth 30 persona në total, duke parandaluar një zyrtar të rangut të lartë nga një qeveri që Spanja nuk e njeh. Në mesin e vizave të refuzuara ishte ajo e një polici ushtarak që paraqitej si mbështetës për ekipin kosovar.

Të gjitha këto probleme mund të ishin shmangur nëse Spanja do të kishte shprehur gatishmërinë e saj për të mos qenë në të njëjtin grup kualifikues si Kosova, siç bëri Serbia. Burimet e konsultuara sigurojnë se kjo e drejtë vetoje mund të kërkohet vetëm në lidhje me një ekip kombëtar dhe Spanja e ka përdorur tashmë atë për të shmangur nevojën për të garuar me Gjibraltarin (grupi G). Krahasuar me koloninë britanike, Kosova ishte, në mënyrë diplomatike, një e keqe më e vogël. Ndodh kështu që nga katër ekipet që janë pjesë e të njëjtit grup me ish-provincën serbe, vetëm një, Suedia, njeh pavarësinë e saj”, shkruan me tej.

Ngjarja paraprake

Kush janë 4 të të rinjtë që u kapën duke shkëmbyer lëndë narkotike

Ngjarja e ardhëshme

U nisa në Itali me 180 euro në xhep…ish e dashura nuk i mban dot lotët...

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian