Gattuso: Flitet dhe thuhen shumë histori boshe

Rino Gattuso, trajneri i Napolit, pas fitores 6-0 kundër Fiorentina foli me mikrofonin e Dazn: “Duket një lojë e lehtë, por jo. Më 1-0 kujtoj një pritje të shkëlqyer nga Ospina dhe një traversë. Ne e ndezëm lojën me Insigne, ata e humbën rastin e tyre. Shpresojmë të bëjmë një performancë tjetër të mrekullueshme të enjten. “.

“Demme dhe Bakayoko shumë mirë sot? Demme është një lojtar i rëndësishëm për ne. Vitin e kaluar ai na dha një ekuilibër të shkëlqyeshëm kur mbërriti. Një ekip që shënoi 50 gola në 23-24 ndeshje vitin e kaluar … Kjo nuk është pak. Kur vendosni shumë cilësi në fushë, pak ekuilibër mund të mungojë. Jam i lumtur që kam njerëz si Demme, si Lobotka, si Zielinski, të gjithë mesfushorë cilësorë. Sasia dhe ekuilibri që Demme u jep të tjerëve nuk mund të japin, por të tjerët mund të japin më shumë cilësi”.

“Zielinski? Mund të bëjë gjithçka, ai ka cilësi të shkëlqyeshme dhe një ritëm të mirë. Nëse e vendosni atë në qendër në 20-25 metrat e fundit ai mund të futet mirë dhe të godasë mirë. Sa më afër që të jeni në njëzet metrat e fundit, aq më mirë është për të”.

“Pjesa e dytë? Kur shkon me rezultatin 4-0 në pjesën e parë duhet të qëndrosh i përqendruar. Asnjëherë nuk është e lehtë kur mendon se ndeshjet kanë mbaruar, prandaj ngrita zërin pak më shumë. Këtë vit kemi humbur shumë ndeshje në shtëpi”.

Diçka edhe për drekën që Gattuso u dha lojtarëve të tij për të mbajtur grupin e bashkuar: “Dreka u bë sepse kjo ishte diçka që unë ndjeva brenda. Pashë djemtë e lodhur mendërisht dhe ishte në rregull të shkoja dhe të haja një pjatë të mirë makarona, të pinim diçka dhe të thoja disa budalliqe për t’i qetësuar. A pagoi Bakayoko? Bakayoko nuk paguan, pagova unë”.

“Në futboll mund të ketë momente tensioni. Për fat të keq, tregohen shumë histori dhe disa u pëlqen t’i tregojnë, por ne duhet t’i pranojmë ata. Unë e di se çfarë marrëdhënie kam me lojtarët e mi, është një nder për mua të stërvis këtë ekip të fortë teknikisht. Për t’u bërë një ekip i shkëlqyeshëm duhet të luftojmë me thikën ndër dhëmbë dhe jo të zbresim në fushë petë”.

Ngjarja paraprake

Djegia e flamurit bullgar në Vevçan, hetohen tre persona

Ngjarja e ardhëshme

Drejtori Ceka kërkon përfshirjen e NPK-së në pakon e pestë qeveritare

të fundit nga