Gati 280,000 nxënës të shkollës amerikane kanë pasur koronavirus

Pothuajse 280,000 fëmijë të moshës shkollore u infektuan me koronavirusin e ri midis 1 marsit dhe 19 shtatorit, sipas të dhënave të hollësishme të lëshuar të hënën në një raport nga Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), raporton France24.

Shifra përbënte afërsisht katër përqind të ngarkesës totale të çështjeve amerikane gjatë kësaj periudhe, me fëmijë të moshës 12-17 vjeç afërsisht dy herë më shumë të ngjarë të infektohen sesa ata të moshës 5-11 vjeç.

Shkalla e rasteve të reja u rrit në mënyrë të qëndrueshme gjatë pranverës dhe më pas u rrit gjatë verës, duke arritur kulmin në 19 korrik me një incidencë mesatare javore prej 37.9 për 100,000.

Ngjarja paraprake

Zaev: Me Micotakisin folëm për ekonominë, me Greqinë do të nënshkruajmë marrëveshje për shmangie të tatimit të dyfishtë

Ngjarja e ardhëshme

Përplasen dy makina në Durrës/ Volkswagen-i përfundon në lum, 3 të plagosur

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian