Gabimet që po bëni gjatë dushit po ju dëmtojnë shëndetin

Gabimet që po bëni gjatë dushit po ju dëmtojnë

Një higjenë e mirë mbetet një higjenë e mirë, ama këto gabime që po bëni gjatë dushit po ju dëmtojnë seriozisht shëndetin.

Njerëzit mendojnë se arsyeja e vetme pse duhet bërë dush pas palestre është era e pakëndshme e djerës. Në fakt nuk është aspak kjo arsyeja përse duhet bërë dush pas aktivitetit fizik. Djersitja stimulon prodhimin e baktereve gjë që mund të shkaktojë sëmundje lëkure, prandaj pas djersitjes duhet që patjetër të bëni një banjë të mirë.

Shumë njerëz mendojnë se dushi me ujë të nxehtë është i mirë, në fakt është krejt e kundërta. Uji i nxehtë shkakton djersitje të menjëheshme dhe njëkohësisht plakje të lëkurës.

Flokët nuk duhen larë më shpesh se 2- 3 herë në javë, ndërkohë që trupi duhet larë çdo ditë.

Koka e dushit është një vatër bakteresh. Nëse nuk e pastroni mirë, bakteret do të bien direkt mbi lëkurën tuaj.

Mos e lini në banjë pasi të keni mbaruar punë sfungjerin me të cilin fërkoheni. Lagështira e banjës është shumë e favorshme për shumimin e baktereve.

Ngjarja paraprake

Grubi: Plani për shpërndarjen e nëpunësve administrativ dorëzohet në Qeveri

Ngjarja e ardhëshme

LAZIM DESTANI: Respekt dhe mirënjohje pafund për kongresistin ELIOT ENGEL

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian