G7 refuzon kërkesën e Putinit për të paguar energjinë ruse në rubla

Liderët e shtatë vendeve më të pasura të botës kanë refuzuar kërkesën e Moskës për të paguar importet e energjisë nga Rusia në rubla, sipas ministrit gjerman të energjisë, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Kombet e G7 janë Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe, SHBA dhe Kanadaja.

Robert Habeck u tha gazetarëve se ishte një “shkelje e qartë e kontratave ekzistuese”. Habeck tha se “pagesa në rubla nuk është e pranueshme dhe ne do t’u bëjmë thirrje kompanive të prekura që të mos ndjekin kërkesën e Putinit”.

Presidenti rus njoftoi javën e kaluar se Rusia dëshiron që vendet “jomiqësore” të paguajnë për gazin natyror vetëm në monedhën ruse që tani e tutje.

Ekonomistët thanë se masa dukej e krijuar për të mbështetur rublën. Ai ka rënë kundrejt monedhave të tjera që kur Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, 24 shkurt dhe vendet perëndimore u përgjigjën me sanksione të gjera kundër Moskës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përsëritja e krizës së emigrantëve dhe refugjatëve në Evropë të vitit 2015 duhet të shmanget në luftën në Ukrainë

Story i radhës

Këto janë disa shenja si të kuptoni që dikush po ju gënjen!

Të fundit nga