Frikë për sulme nga Bjellorusia, Lviv nis mobilizimin

Në Lviv, me pjesëmarrjen e udhëheqjes ushtarake dhe civile të qytetit, u mbajt një takim i posaçëm për të hartuar një plan veprimi në rast të përshkallëzimit të mundshëm nga ana e Bjellorusisë, bëri me dije kryebashkiaku i Lviv, Andriy Sadovyi.

Në çdo qark të qytetit do të krijojmë një shtab mbrojtës dhe do të kryejmë trajnime shtesë për pjesëtarët e formacioneve vullnetare të forcave të mbrojtjes territoriale. Nuk do t’i transferojmë ende në shërbim 24 orë. Por ky vendim mund të ndryshojë në çdo moment. Duke qenë se situata në kufirin Bjellorusi-Ukrainë është e paparashikueshme, kjo është vështirësia e saj më e madhe. Ne po shqyrtojmë gjithashtu mundësinë e formimit të batalioneve vullnetare rezervë nga punonjësit e këshillit të qytetit dhe ndërmarrjeve komunale”, tha Sadovyi.

Ai tha gjithashtu se autoritetet e qytetit vazhdojnë të formojnë rezerva strategjike ushqimore në rast të bllokimit të mundshëm të rrugëve të furnizimit.

Sipas Qendrës së Ukrainës NSDC për Luftimin e Dezinformimit, propaganduesit e Kremlinit po përhapin në mënyrë aktive narrativa rreth probabilitetit të lartë të një sulmi ndaj Ukrainës nga trupat bjelloruse në mënyrë që të mbjellin panik midis ukrainasve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Qasja ndaj heronjve, është rentgeni më i mirë i ndërgjegjës së popullit

Story i radhës

Meriton Ismaili ndahet me klubin më të trofeshëm në Kosovë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish