Franca shpall gjendjen emergjente

Qeveria franceze ka vendosur të mërkurën të shpallë gjendjen emergjente të shëndetit publik për shkak të situatës me koronavirusin.

Pas njoftimit, Qeveria e Francës ka thënë se pandemia e COVID-19 shkatërroi shëndetin publik, që ka ndikuar në shëndetin e popullatës dhe kërkon caktimin e masave të reja strikte.

Autoritetet shëndetësore në Francë bënë të ditur se në shtet për herë të parë që nga 25 qershori, janë më shumë se 9100 persona që po trajtohen në spitalet për COVID-19.

Deri tash në Francë janë regjistruar 820 mijë raste pozitive me COVID-19, ndërsa 33 mijë persona kanë vdekur si pasojë e virusit.

Ngjarja paraprake

Zgjedhjet po afrohen! Agron Duka zbulon ministrinë që kërkon të drejtojë

Ngjarja e ardhëshme

Formacionet zyrtare, Kroaci – Francë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian