Franca sërish në grevë, tjetër sfidë për Macron në mandatin e dytë

Sindikatat në Francë nisën sot një grevë mbarëkombëtare duke kërkuar paga më të mira dhe me inflacion në rritje, duke paraqitur një nga sfidat më të mëdha për presidentin Macron që nga rizgjedhja e tij në maj.

Greva, e cila do të prekë kryesisht sektorin publik si shkollat dhe transportin publik, është në thelb një zgjatje e protestave disajavore që kanë shkaktuar probleme në rafineritë kryesore dhe pompat e benzinës në Francë.

Udhëheqësit e sindikatave shpresojnë se punëtorët do të revoltohen nga vendimi i qeverisë për të rekrutuar disa prej tyre në depot e karburantit në mënyrë që fluksi të mund të rivendoset, një vendim që disa thonë se rrezikon të drejtën për grevë.

Zëdhënësi i qeverisë franceze Olivier Veran tha se ka të ngjarë të ketë më shumë gjoba më vonë gjatë ditës pasi shoferët vazhduan të krijonin radhë jashtë stacioneve të karburantit.

Sindikata e krahut të majtë CGT ka bërë thirrje për një javë të katërt të aksionit të grevës në TotalEnergies, edhe pse të premten kompania e naftës arriti një marrëveshje me sindikatat e tjera më të moderuara, e cila përfshin një rritje prej 7% dhe dhënien e bonusit.

CGT po kërkon një rritje prej 10% duke përmendur inflacionin dhe fitimet e mëdha të kompanisë.

Eurostar ka njoftuar se do të anulojë disa shërbime mes Londrës dhe Parisit për shkak të grevës.

Kompania shtetërore franceze hekurudhore SNCF tha se trafiku në lidhjet lokale është ulur me 50%, por nuk ka probleme të mëdha në linjat kombëtare.

Ndërsa tensionet rriten në ekonominë e dytë më të madhe të eurozonës, grevat janë përhapur tashmë në pjesë të tjera të sektorit të energjisë, duke përfshirë gjigantin e energjisë bërthamore EDF, ku projektet e mirëmbajtjes kritike për furnizimet me energji të Evropës do të vonohen.

Një zëdhënës i sindikatës FNME-CGT tha dje se grevat po prekin punën në dhjetë nga termocentralet bërthamore të vendit me vonesa të mëtejshme në projektet e mirëmbajtjes në 13 reaktorë dhe se prodhimi i energjisë në vend është ulur me një total prej 2.2 gigavat.

Përveç punonjësve të transportit publik, sindikatat shpresojnë që punëtorët nga industria ushqimore dhe shëndetësia do t’i bashkohen gjithashtu grevës, tha kreu i CGT për radiostacionin France Inter.

Sulmet vijnë në një kohë tensioni politik, pasi qeveria franceze është vendosur të miratojë buxhetin e vitit 2023 duke përdorur fuqi të veçanta kushtetuese që do ta lejojnë atë të anashkalojë një votim në parlament, tha të dielën kryeministrja Elisabeth Borne.

Të dielën, mijëra njerëz dolën në rrugët e kryeqytetit francez për të protestuar kundër rritjes së çmimeve.

Organizatorët thanë se 140,000 njerëz morën pjesë në marshimin protestues të së dielës, por policia tha se numri ishte 30,000.

Thirrje për grevën e përgjithshme të sotme ka bërë kreu i partisë së majtë, Jean-Luc Mélenchon, i cili të dielën mori pjesë vetë në marshim së bashku me Anne Hernaud, e cila u nderua me Çmimin Nobel të Letërsisë sivjet.

Disa protestues madje kishin veshur jelekët e verdhë, simbolin e protestave shpesh të dhunshme antiqeveritare të 2018-ës që tronditën qeverinë e Macron.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ibraimi: Kërkojmë rezultat pozitiv ndaj Arabisë Saudite

Story i radhës

Mickoski: Maqedonia nuk do të ketë nevojë për import të rrymës nëse menaxhohen siç duhet kapacitetet energjetike

Të fundit nga