Franca nuk e do Turqinë në NATO: Erdogan, nëse nuk ndalet do të ndërhyjë edhe në punët e Ballkanit

Politikanët francezë, përfshirë ish-Presidentin Francois Hollande, anëtarë të Këshillit të Organizatave Armene të Francës dhe komunitetin armen u mblodhën sot në Alfortville, afër Parisit, në solidaritet me konfliktin që ka filluar tash e disa ditë.

Pjesëmarrësit në tubim dënuan aktet terroriste të Azerbajxhanit kundër Artsakh.

“Ne kërkojmë një armëpushim të menjëhershëm nga Azerbajxhani. Në këtë konflikt, Turqia është përgjegjëse për ndihmën e saj ushtarake dhe politike për Azerbajxhanin. Evropianët duhet të ndalojnë së qeni naiv dhe të kuptojnë rrezikun që paraqet Turqia. Turqia e Erdoganit dërgon militanët sirianë, kërcënon Greqinë, na shantazhon me refugjatë. isshtë koha të privojmë Turqinë nga anëtarësimi në NATO. Një Turqi e tillë nuk mund të ketë një vend në Bashkimin Evropian, kështu që unë kërkoj të pezullojë procesin e saj të anëtarësimit, “deklaroi Carvounas.

Ish Presidenti Francez Francois Hollande (2012-2017) së pari vuri në dukje se Alfortville është një simbol i Çështjes Armene, ku tubime të shumta për të njohur Gjenocidin Armen janë organizuar nga autoritetet franceze.

Duke iu referuar luftës së lëshuar nga Azerbajxhani kundër Artsakh më 27 shtator, Hollande vuri në dukje se ajo ishte filluar nga Azerbajxhani dhe me mbështetjen dhe ndërhyrjen e Turqisë, e cila dërgoi armë, logjistikë, militantë Sirianë dhe Libianë në Azerbajxhan.

“Kjo luftë mund të destabilizojë rajonin. Është e pamundur ta injorosh atë. Ka shtete të fuqishme përreth Armenisë, përkatësisht Rusia dhe Irani, të cilët mund të bëhen pjesëmarrës në një moment. Linja është kaluar nga bombardimet e civilëve. Kjo nuk është një përshkallëzimi i situatës, por destabilizimi i të gjithë Kaukazit dhe Franca ka një përgjegjësi të veçantë sepse është një anëtare e Grupit të Minskut, i cili ka kërkuar një zgjidhje të konfliktit për gati tridhjetë vjet. Por tani nuk është çështje prej disa hektarësh, por një luftë për të pushtuar territorin. Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara duhet të vendosin një armëpushim dhe t’i japin fund ndërhyrjes së Turqisë. Përndryshe, sanksionet duhet të vendosen, “tha Hollande.

Ish presidenti francez beson se Këshilli i Sigurimit i KB duhet të miratojë një rezolutë, duke detyruar të gjitha palët të vendosin një armëpushim.

“Masat duhet të merren jo vetëm kundër Azerbajxhanit, por edhe kundër Turqisë, sepse strategjia e saj është zbatuar. Prania e Turqisë në NATO duhet të vihet në dyshim. Si mundet një aleancë, e cila duhet të veprojë në solidaritet në rast agresioni, të pranojë ose të tolerojë agresionin i anëtarit të tij drejt një shteti tjetër? Bëhet fjalë për Greqinë. Ajo toleron Turqinë, e cila po pushton një pjesë të Sirisë dhe po sulmon aleatin tonë kurd dhe po pushton Libinë, “tha Hollande.

Ai tha se Turqia, nëse nuk ndalet, mund të kërkojë të ndërhyjë në punët e Ballkanit dhe bëri thirrje për mobilizimin e opinionit publik ndërkombëtar.

“Unë them se është koha për sqarime, dhe asnjë shantazh nuk duhet të përdoret kundër Evropës duke na kërcënuar me refugjatë. Kjo është një çështje e sigurisë ndërkombëtare dhe paqes, solidaritetit me të drejtën ndërkombëtare. Deri ku mund të shkojë Erdogan? Ai duket se po provon durimin tonë. Kjo është arsyeja pse Franca, Evropa dhe bashkësia ndërkombëtare duhet të përpiqen të ndalojnë luftën dhe të gjejnë një zgjidhje përmes negociatave. Përfaqësuesit e Karabakut duhet të marrin pjesë në marrëveshjen e paqes, “vazhdoi Hollande.

Politikanët francezë kanë organizuar kohët e fundit një peticion duke kërkuar që Franca të rishikojë pozicionin e saj si një bashkë-kryetar i Grupit të Minsk të OSBE-së.

Sipas Le Journal du Dimanche, u mblodhën 173 nënshkrime. Kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo gjithashtu nënshkroi peticionin

Në tekstin e peticionit thuhet se në mëngjesin e 27 shtatorit, Azerbajxhani filloi një luftë në Karabak, duke synuar qytete dhe civilë.

Ngjarja paraprake

‘Familja jote më quan k*rvë’/ Gjermanja “ia plas në fytyrë” burrit shqiptar

Ngjarja e ardhëshme

“Vrasja e Azem Hajdarit mund të ketë qenë krim pasioni” – gazetari: Këngëtarja e njohur mund të zbulojë misterin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian