“Framing Britney Spears” është aq për fansat e këngëtares sa për problemet e saj ligjore

Dokumentari i këngëtares flet edhe për fansat e saj.

“Framing Britney Spears” kapërcen titullin më të qartë, “Free Britney”, emri i një lëvizje të drejtuar nga fansat që në fund të fundit është fokusi kryesor i këtij dokumentari të fundit “The New York Times Presents”, shkruan CNN.

Megjithëse karriera e Spears dhe ndjekja e medieve nga ajo, japin shtyllën kurrizore të prezantimit FX / Hulu, nuk ka shpëtuar nga një ton tabloid pavarësisht prejardhjes së gazetës.

Dokumentari eksploron polemikat që janë ngritur rreth yllit të popit dhe konkretisht 13 vitet që babai i saj, Jamie, ka shërbyer si kujdestari i saj, duke ushtruar kontroll mbi punët e saj të përditshme dhe vendimet financiare.

Ajo bëri kërkesë që babai i saj të zëvendësohej nga ai rol në gusht dhe fansat e kanë kapur situatën, me kritikët që argumentojnë në dokumentar që pasqyron mizogjininë me të cilën Spears është përballur gjatë gjithë karrierës së saj.

Producentët shkojnë nga atje përsëri në fillimet e Spears si një yll fëmijë dhe shpërthimi pasues si një divë e pop-it, duke përfshirë debatin për mënyrën e hiper-seksualizuar në të cilën ajo u prezantua.

Siç ilustrojnë producentët, Spears iu nënshtrua pyetjeve në lidhje me gjithçka, nga trupi i saj deri tek virgjëria e saj që rrallë ngrihej në mbulimin e grupeve të djemve, gjë që i dha vendin një vëzhgimi intensiv të çdo lëvizjeje të saj nga plaçkat.

Askush në media nuk jep çmime veçanërisht të mira gjatë këtij vështrimi mbrapa, nga paparacët që ndoqën Spears te komikët e lashtë, të cilët shpërthyen në fatkeqësitë e saj deri te intervista e Diane Sawyer në ABC me të. “Të gjithë donin një pjesë të Britney”, pranon një prej fotografëve.

Sigurisht, vetëm duke prodhuar “Framing Britney”, Times dhe po, ata që mbulojnë programin – po marrin pjesë gjithashtu.

Ndërsa ngulitja e gazetës sjell standarde të larta gazetareske në proces, prodhuesit luajnë një mesazh anonim dërguar në podcastin “Britney’s Gram”, një thirrje për Spears që prodhuesit e “Framing Britney” pranojnë se nuk mund ta verifikonin në mënyrë të pavarur.

Podkasti është tregues i pasionit që mbështetësit kanë shfaqur në emër të saj, një përpjekje themelore që i ngjan një fushate politike, siç detajohet në Rolling Stone.

Pjesa e fundit e dokumentarit e kthen rolin e tyre në aspektin përcaktues të historisë së Spears ashtu siç qëndron aktualisht, duke zbuluar përkushtimin e fortë që mund të rritet rreth komuniteteve në internet, duke lënë mënjanë drejtësinë e kauzës.

“Framing Britney Spears” nuk depërton me të vërtetë në atë predhë mbrojtëse, por paraqet me përpikëri historinë dhe lojtarët kryesorë, si dhe mënyrën se si është rritur biseda për statusin e saj për të përfshirë çështje përtej veçorive të historisë së Spears.

Dokumentari u dha premierë dje (5 shkurt).

Ngjarja paraprake

Kuvendi i të Rinjve të Ferizaj shënon dy vjetorin e saj

Ngjarja e ardhëshme

Filipce: Të gjitha vaksinat janë të sigurta, unë do të vaksinohesha edhe me kinezen

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian