Fortuneanu ka frikë nga Kosova! Rumunët: Ky është poshtërimi më i madh në histori!  

Rares Fortuneanu foli për medium rumun “ProSport” për dështimin e ekipit kombëtar të Rumanisë në ballafaqim me Kosovën. 
“Rumania mori një nga 4 pikët në ndeshjet kualifikuese Euro 2022 në hendboll (meshkujt).

Pas 23:23 në Prishtinë në ndeshjen e parë, rumunët humbën  ndeshjen në shtëpi, me rezultatin 30:25 nga Kosova.
Rareș Fortuneanu ishte padyshim në qendër të vëmendjes së përzgjedhjes, duke pretenduar se i përkiste atij njëqind për qind, pas konsultimit me kolegët. Rareș Fortuneanu thotë se: ‘Unë jam mjeshtri i përzgjedhjes, unë e bëra atë!’ 

Rareș Fortuneanu rrëfeu se ai ende nuk ka guximin e mjaftueshëm për të rishikuar ndeshjen e pardjeshme Rumani – Kosovë, që nënkuptonte, ndoshta, poshtërimin më të madh në historinë e hendbollit rumun”, shkruan mediumin rumun.

“Së pari, do të doja të filloja me diçka tjetër. Federata është organizator i kampit, siguron kushtet e trajnimit. Në asnjë rast nuk është faji i tyre për këto rezultate. Përgjegjësia është kryesisht e imja. Askund nuk kemi parë kushte të tilla siç kemi pasur ne, në mënyrë që të mund të bëjmë punën tonë. Ata na siguruan absolutisht gjithçka që na duhej. Sulmet kundër federatës janë të papranueshme tani”, – deklaroi përzgjedhësi rumun. 

Rareș Fortuneanu kritikohet gjithashtu për rezultatet e Rumanisë. “Ne u takuam gati një javë më parë, me 21 lojtarë. Kishim disa probleme. Andras Szasz i duheshin edhe 10 ditë për t’u rikuperuar. Adrian Rotaru, të cilin unë e thirra për herë të parë, nuk mund të vinte. Gruaja e tij doli pozitive me Covid-19 dhe ne nuk donim të rrezikonim asgjë. Ionuț Iancu gjithashtu mungoi për të njëjtën arsye. Përndryshe, ne kishim të gjithë lojtarët që dëshironim. Kishim vetëm dy seanca stërvitore për mbrojtje, përndryshe u përqendruam në sulm. 80% dëshironin të kishin të njëjtën bërthamë. Atmosfera ishte e shkëlqyeshme, unë isha i kënaqur”, tha ai.
Pse Rumania nuk arriti ta mposhtë Kosovën? “Unë mendoj se ishte një bllokim psikik në pjesën e dytë të ndeshjes. Ne nuk mund të besonim se përfaqësuesja e Kosovës mund të na shkaktojë probleme. Unë bëra gabim pas gabimi. Në ndeshjen e kthimit, gjëja më e rëndësishme për mua ishte rikuperimi emocional i lojtarëve, por duket se nuk arritëm t’i nxirrnim ata nga blloku dhe u krijua një panik.

Kishte një ndryshim të qartë në nivelin midis dy ekipeve kombëtare që nga ndeshja e turneut, por nuk u pa në fushë. Unë e marr gjithë fajin për këto rezultate. Unë e di kush jam, çfarë kam bërë dhe sa kam punuar në mesin e lojtarëve të huajve për të arritur këtu. Kemi pasur dy rezultate negative, e dimë që kemi sjellë shumë zhgënjim”, thotë Fortuneanu.

Rreth Popescu dhe Stanescu. “Popescu nuk është rezervë për mua, ai është portieri nr. 1 dhe në St. Raphael, edhe nëse në ndeshjet e fundit Alexandre Demaille mbrojti më shumë. Ai mbrojti shumë mirë dhe qëndroi në portë. Por ne nuk kemi asgjë për të folur për Popeskun, ai është portieri nr. 1 të Rumanisë ”.

Javier Humet refuzoi ekipin kombëtar? “Kombëtaren e refuzoi pas turneut të vitit të kaluar në Itali, sepse unë e përdora atë në një moment, për arsye taktike. Nuk mund të detyroj askënd të vijë në ekipin kombëtar nëse nuk e ka zemrën të luajë”, thotë Fortuneanu.

Ngjarja paraprake

Vdekja e 7-vjeçarit në Gostivar, Prokuroria: Fëmija ka qenë i lidhur me zinxhirë

Ngjarja e ardhëshme

Iran, betejën me COVID-19 e kanë humbur edhe 97 persona

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian