Formimi i komisionit anketues, Zaev: Nuk ikim nga transparenca

Kryeministri Zoran Zaev thotë fillimisht duhet të përfundoj hetimi nga organet hetuese mbi tragjedinë e spitalit modualar të Tetovës e më pastaj të formohet komisioni anketues brenda Kuvendit. Shton se grupi parlamentar nuk do ti ik përgjegjësive dhe do të mbetet transparent me qellim qe te zbulohet e vërteta mbi këtë tragjedi. Zaev edhe njëherë përsëriti qëndrimin e tij se nuk do të shkarkojë ministrin e shëndetësisë Venko Filipce.

“Nuk munden përfaqësuesit politik të jenë kryesorë dhe bartës të hetimit. Kur të përfundon hetimi dhe të thuhet gjithçka, Parlamenti e ka të drejtën ashtu siç ka bërë në të kaluarën të hap debat anketues, t’i thërras përfaqësuesit, përgjegjësit t’i pyes dhe përmes parlamentit të dëgjohen përgjigjet që i kërkon populli ynë.”, tha Zoran Zaev, kryeministër.

Ngjarja paraprake

Kontesti me Bullgarinë, Zaev: Vendimet e mençura ç’bllokojnë proceset

Ngjarja e ardhëshme

Kërçovë/ Të deleguarit firmosën Kodeksin e Etkës, kandidatët për kryetarë, të zënë me punë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian