Forcat ukrainase thonë se kanë rifituar kontrollin e Makariv, në perëndim të Kievit

Pas ditësh luftimesh, forcat ukrainase kanë rifituar kontrollin e Makariv, një qytet 30 milje në perëndim të Kievit, thanë Forcat e Armatosura të Ukrainës në një postim në Facebook të martën.

Flamuri shtetëror i Ukrainës u ngrit mbi qytetin e Makariv” ndërsa rusët u tërhoqën, thuhet në postim.

CNN nuk mund të konfirmojë pretendimin e forcave të Ukrainës, përcjell “Bota sot”.

Makariv kishte pësuar dëme të konsiderueshme nga sulmet ajrore ruse në vazhdim.

CNN verifikoi vërtetësinë e fotografive të postuara në mediat sociale më 12 mars, të cilat tregonin dëme të mëdha në komplekset e apartamenteve, shkollat dhe një objekt mjekësor.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka pohuar vazhdimisht se nuk po synon civilët.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kampioni olimpik i Rusisë humbet marrëveshjen me Speedo pasi mori pjesë në tubimin e Putinit

Story i radhës

Shoqëria “Furgon”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish