Forcat ruse akuzohen për shkatërrimin e qëllimshëm të infrastrukturës energjetike në Ukrainën jugore

Shefi ekzekutiv i një kompanie rajonale të energjisë ukrainase ka akuzuar forcat ruse për shkatërrimin e qëllimshëm të infrastrukturës energjetike në rajonin jugor të Mykolayiv, raporton Sky news, përcjell “Bota sot”.

“Energjia elektrike për popullsinë, industrinë dhe bujqësinë është një e mirë bazë, pa të cilën jeta normale është e pamundur. Prandaj, objektet energjetike bëhen objektiv për trupat armike,” tha në një deklaratë Vadym Danylkiv, bosi i monopolit rajonal Nikolaevoblenergo.

Ajo vjen pasi granatimet ruse kanë shkatërruar 14 linja ajrore ajrore dhe 377 nënstacione transformatorësh dhe kanë dëmtuar një transformator kyç 40 MVA që nga fillimi i qershorit, tha kompania.

Danylkiv tha se rajoni i Mykolayiv ka “një nevojë akute për vaj transformatori“.

“Vetëm si rezultat i dëmeve të fundit, si rezultat i granatimeve të një transformatori të fuqishëm, ne humbëm 26 tonë naftë. Blerja e saj do të thotë (shpenzim) rreth 2.6 milionë UAH për një vëllim të tillë, plus logjistikën komplekse,” z. Danylkiv. citohet të ketë thënë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të dalloni nëse jeni vërtet shumë i zgjuar

Story i radhës

​Danimarkë, inflacioni më i lartë që nga maji 1983

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish