Forcat Ajrore të Ukrainës kanë nevojë për teknologji më të avancuar

Dy pilotë të Forcave Ajrore të Ukrainës të trajnuar nga SHBA, të cilët quhen Moonfish dhe Juice për të mbrojtur identitetin e tyre, i thanë CNN se forcat ruse “kanë kontrollin e një pjese të vogël të qiellit të Ukrainës”, raporton CNN, transmeton Bota sot.

“Duke kombinuar përpjekjet e luftëtarëve tanë, si dhe mbrojtjen ajrore tokësore, është një përzierje shumë e mirë, është një ndeshje shumë e mirë. Dhe po, është e vërtetë, ne ndihemi të lirë tani … dhe ata kanë kontrollin e shumë një pjesë e vogël e qiellit të Ukrainës, dhe këtu po ndodhin ato bombardime brutale të qyteteve paqësore si Mariupol dhe Kharkiv. Por deri më tani, duke i bashkuar të gjitha përpjekjet që kemi, ne kemi qenë në gjendje të mbajmë qiellin tonë larg Rusia”, tha Moonfish.

Ai tha se përforcimet nga vendet perëndimore do të ishin një ndihmë për forcat ukrainase.

Juice tha se ata kanë nevojë për më shumë avionë dhe teknologji më të avancuar. “Fatkeqësisht, Forcat Ajrore Ruse marrin një avantazh në teknologji. Kështu që duke përdorur këtë foshnjë [duke iu referuar aeroplanit të tij], unë nuk jam efikas. … Ne kemi nevojë për diçka më të avancuar, diçka moderne” për t’i shtyrë rusët më larg nga vijat e para, tha ai.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kuqezinjtë, të gatshëm kundër Spanjës

Story i radhës

Propozim-ndryshimi i Kodit Zgjedhor, Xhaferi: Vetëm me konsensus politik

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish