Flota ruse e Paqësorit fillon stërvitjet detare që përfshijnë më shumë se 40 anije luftarake

Flota ruse e Paqësorit ka filluar një seri stërvitjesh njëjavore që përfshin më shumë se 40 anije luftarake dhe 20 avionë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS të premten, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes.

Stërvitjet, të cilat do të zhvillohen deri më 10 qershor, do të përfshijnë anije që kërkojnë për “nëndetëset e një armiku simulues” dhe “përpunojnë organizimin e mbrojtjes ajrore për grupet taktike të anijeve [për të] kryer ushtrime stërvitore luftarake në objektivat sipërfaqësore dhe ajrore”, tha Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë, sipas TASS.

Anija e komandës ruse Marshal Krylov, fregata Marshal Shaposhnikov dhe një grup anijesh dhe korvetash të mëdha anti-nëndetëse, anije të vogla anti-nëndetëse, minahedhës, anije raketore dhe anije mbështetëse do të operojnë të gjitha në zonat e përcaktuara të Oqeanit Paqësor gjatë stërvitjet, thuhet në deklaratën e ministries, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Stërvitjet vijnë pasi pushtimi rus i Ukrainës arriti në 100 ditë të premten.

Ushtria ukrainase ka pohuar se njësitë ruse kanë “pësuar humbje të konsiderueshme në fuqi punëtore dhe pajisje” që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​16-vjetori i pavarësisë së Malit të Zi

Story i radhës

Tronditet Shkodra/ Ekzekutohet Naim Bajri

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish