Finlanda, Suedia dhe NATO: Si arritën këtu?

Veprimet e Vladimir Putin kanë shkatërruar një ndjenjë të gjatë të stabilitetit në Evropën veriore, duke i lënë Suedinë dhe Finlandën të ndjehen të pambrojtur, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

Ministri suedez i Mbrojtjes Peter Hultqvist e përshkroi 24 shkurtin – kur Rusia filloi luftën e saj kundër Ukrainës – si momentin kur lideri rus provoi se ishte “i paparashikueshëm, i pabesueshëm dhe i përgatitur për të zhvilluar një luftë mizore, të përgjakshme dhe brutale”.

Pasi premtoi se Suedia nuk do t’i bashkohej kurrë NATO-s nëntorin e kaluar, Hultqvist tani flet për forcimin e mbrojtjes së rajonit nordik nëse të dyja vendet nënshkruajnë për anëtarsim në NATO.

Të enjten, Finlanda njoftoi ofertën e saj për t’u bashkuar me aleancën. Menjëherë pas kësaj, Ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde tha se “ne duhet të marrim parasysh vlerësimet e Finlandës”.

Suedia është ndjerë nën kërcënim vitet e fundit, me disa shkelje të raportuara të hapësirës ajrore nga avionët ushtarakë rusë. Në vitin 2014, suedezët u tronditën nga raportet se një nëndetëse ruse po fshihej në ujërat e cekëta të arkipelagut të Stokholmit.

Dy vjet më vonë ushtria suedeze u kthye në ishullin e vogël por strategjikisht të rëndësishëm të Detit Baltik, Gotland, pasi e braktisi atë për dy dekada. Gotland ndodhet rreth 320 km në veri-perëndim të enklavës ruse shumë të militarizuar të Kaliningradit, ku bazohet flota baltike e Moskës.

Ishulli shihet si jetik strategjik për mbrojtjen e Suedisë, si dhe të shteteve baltike, Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë, të cilat tashmë janë anëtarë të NATO-s.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Unë u martova me ty, jo me familjen tënde

Story i radhës

Përdhunuesit e kodit të ndërgjegjes n’parlament!

Të fundit nga