Finlanda dhe Suedia në NATO! / Ky është veprimi i fundit i Turqisë

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan ka deklaruar se Turqia nuk do të miratojë ofertat e tyre për t’u bashkuar me NATO-n, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Anëtarët aktualë të NATO-s thanë më herët të hënën se do të dërgonin diplomatë në Turqi për t’u përpjekur të kapërcenin kundërshtimet e vendit ndaj planit të tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake.

Ai e ka etiketuar Suedinë një “kapje” për organizatat terroriste, duke pretenduar se ka terroristë brenda parlamentit.

Turqia akuzon Suedinë dhe Finlandën për strehimin e njerëzve që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste, përkatësisht grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e përpjekjes për grusht shteti të vitit 2016 kundër Presidentit Erdogan dhe qeverisë së tij.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gabimet më të mëdha që njerëzit bëjnë me vullnetin e tyre në testamente, sipas avokatëve

Story i radhës

Zenel Kuçana: Sa ka grykën ka nafakën

Të fundit nga