Fillon vaksinimi kundër koronavirusit në Holandë

Holanda filloi vaksinimin kundër koronavirusit sot, pothuajse dy javë pas shumicës së  e vendeve të Bashkimit Evropian, autoritete raportojnë se punonjësit shëndetësorë janë të parët që do të vaksinohen.

Qeveria Holandeze është nën kritika të ashpra nga njerëzit dhe opozita për vonesën në vaksinimin.

Kryeministri Mark Rutte i tha parlamentit të martën se autoritetet ishin përqendruar në vaksinën Oxford dhe Astrazeneca, e cila është e lehtë për tu trajtuar por nuk është miratuar ende në BE, dhe jo për vaksinën Pfizer / Biontek.

Vaksina Pfizer / Biontek kërkon ruajtje në temperatura jashtëzakonisht të ulëta dhe është e vetmja deri më tani në BE. Agjencia Evropiane e Barnave po konsideron një tjetër vaksinë të bërë nga Moderna sot.

“Unë jam shumë i zhgënjyer që jemi dy javë prapa vendeve të tjera”, tha kryeministri holandez

Në Hollandë, pothuajse 12,000 njerëz kanë vdekur nga efektet e koronavirusit që nga fillimi i pandemisë.

Ngjarja paraprake

Në Shqipëri ka mungesë besimi për të rinjtë, PSG kërkon leje për të futur një 15-vjeçar

Ngjarja e ardhëshme

Në 6 ditët e para të janarit/ Arrestohen 22 shoferë, pezullohen 153 patenta

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian