Fillon sërish në gjithë Evropën bllokimi i dytë nga koronavirusi

Franca njoftoi një shtetrrethim policor gjatë natës në Paris dhe tetë qytete të tjera për të frenuar përhapjen e shpejtë të koronavirusit. Shtetrrethimi gjatë natës do të zbatohet në kryeqytetin Paris dhe rrethinat e tij si dhe Marsejë, Lion, Lille, Saint-Etienne, Rouen, Toulouse, Grenoble dhe Montpellier.

Ndërkohë Gjermania njoftoi se baret dhe restorantet në zonat me rrezik më të lartë duhet të mbyllen herët, njofton BBC.

Kancelarja Angela Merkel njoftoi kufizime të shtrënguara të mërkurën ndërsa vendi regjistroi më shumë se 5,000 infeksione të reja për herë të parë që nga prilli. Të enjten, ky numër u rrit përsëri, me 6.638 raste të regjistruara – shifra më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë.
Sipas rregullave të reja, zonat ku infeksionet tejkalojnë 50 për 100,000 banorë, baret dhe restorantet duhet të mbyllin dyert e tyre deri në orën 23:00. Takimet private do të kufizohen në 10 persona nga dy familje.

Në të gjithë Evropën, qeveritë po futin kufizime të reja për të luftuar një valë të dytë të infeksioneve.

Një bllokim i pjesshëm ka hyrë në fuqi në Hollandë dhe kafenetë dhe restorantet po mbyllen.

Më parë, rajoni veri-lindor i Spanjës i Katalonjës tha se baret dhe restorantet do të mbyllen për 15 ditë nga e enjtja. Katalonia gjithashtu tha se restorantet në rajonin e rreth 7.5 milion njerëzve do të lejohen vetëm të shërbejnë për me vete. Palestrat dhe vendet kulturore do të lejohen të veprojnë me kapacitet 50%, ndërsa dyqanet dhe qendrat e mëdha tregtare duhet të kufizohen në kapacitetin 30%.

Një bllokim i pjesshëm tre-javor filloi të martën vonë në Republikën Çeke, me shkolla, salla universitare, bare dhe klube të mbyllura. Ky shtet ka shkallën më të lartë të infeksionit në Evropë gjatë dy javëve të fundit, me 581.3 raste për 100,000 njerëz. Ka pasur 1,106 vdekje nga Covid-19 që nga 1 marsi, dhe më shumë se 8,000 raste të reja u njoftuan të mërkurën, vetëm për herë të dytë që nga fillimi i pandemisë

Qeveria irlandeze njoftoi një ndalim të vizitave në shtëpi nga e enjtja natë, por kujdesi për fëmijët dhe vizitat në qendrat e kujdesit do të lejohen përsëri.

Të mërkurën Italia regjistroi rritjen e saj më të lartë ditore të infeksioneve që nga fillimi i testimit masiv me 7,332 raste të reja të konfirmuara

Në Portugali, qeveria tha që grumbullimet do të ishin të kufizuara në pesë persona që nga e enjtja. Në dasmat dhe pagëzimet mund të marrin pjesë deri në 50 persona, por festat në universitete do të ndalohen.

Polonia ka raportuar 116 vdekje në 24 orët e fundit – numri i saj më i lartë që nga fillimi i pandemisë – dhe një rekord 6,526 raste të reja

Zyrtarët belgë kanë paralajmëruar që nëse nivelet aktuale të infeksionit vazhdojnë, të gjitha 2000 shtretërit e kujdesit intensiv të vendit mund të mbushen deri në mes të nëntorit.

Ngjarja paraprake

Moti i ndryshueshëm, temperatura deri më 25 gradë

Ngjarja e ardhëshme

20 pohime për të ndërtuar vetëbesimin tuaj, provojini!

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian