Filipinet goditen nga një tërmet 5 ballë

Një tërmet me magnitudë 5 ballë goditi rajonin Davao Oriental të Filipineve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Instituti i Shkencave Vullkanike dhe Sizmologjisë i Filipineve (Phivolcs) raportoi se epiqendra e tërmetit që ndodhi në një thellësi prej 118 kilometrash ishte 54 kilometra në juglindje të komunës Governor Generoso të rajonit Davao Oriental.

Kryetari i Phivolcs, Renato Solidum, tha për mediat lokale se nuk është lëshuar paralajmërim për “cunami”, por që priten lëkundje të tjera.

Tërmeti nuk ka shkaktuar viktima dhe humbje materiale.. .

Ngjarja paraprake

Cavani – Man UTD, operacioni drejt mbylljes

Ngjarja e ardhëshme

Helmoi 25 fëmijë në kopsht, dënohet me vdekje mësuesja

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian